migrena

Když se řekne „migréna“, většina lidí si ji okamžitě spojí pouze s bolestmi hlavy. Není to úplná pravda, protože kromě hlavy zasáhne záchvat migrény celý organismus. Postižený člověk může trpět nevolností vedoucí až k zvracení, slabosti, nespavosti, poruchami vidění, v některých případech se objevují bolesti kyčlí či tuhnutí šíje.

Migrénou jsou více ohroženy ženy, její mírnější nebo těžší formou jich trpí asi 15 – 20%, muži jsou na tom s 6% postižených o něco lépe. Dobrou zprávou pro lidi nad padesát let je, že pokud se jim migréna dosud vyhýbala, s největší pravděpodobností to tak zůstane i do budoucna. Jestliže má totiž u někoho migréna vypuknout, zpravidla se její počáteční atak objeví v době dospívání, až 90% migreniků má svůj první záchvat před dosažením dvaceti let věku, ale výjimkou samozřejmě nejsou ani pozdější nástupy. Jistou, i když možná chabou útěchou je, že s tím, jak člověk „stárne“ dochází k postupnému snižování intenzity záchvatů.

Když bolest nemilosrdně zaútočí

Lidé, kteří migrénou trpí delší dobu a opakovaně, dokáží včas rozpoznat, kdy se k záchvatu schyluje, případně vědí, čeho se vyvarovat, aby mu pokud možno zamezili. Spouštěčů je totiž celá řada, vyjmenujeme alespoň ty nejčastější: Nedostatek tekutin, málo, nebo naopak hodně spánku, náhlý pokles hladiny cukru v krvi, hluk, psychické i tělesné vyčerpání… Vyvolat migrénu mohou i určité potraviny jako například kakao, ořechy, ostrá a kořeněná jídla, zrající sýry …

Udeřit však může migréna i náhle, bez jakýchkoli předchozích příznaků. Ostrá, pulzující a stále se stupňující bolest zasahuje nejčastěji jednu polovinu hlavy a směřuje od spánku do záhlaví. Někteří lidé trpí bolestmi v čele a mezi očima a menší část pak postihne krutá bolest celé hlavy. K tomu se přidávají další příznaky, jakými jsou nevolnost, slabost, zvracení i průjem. Intenzita záchvatu bývá různá a může trvat různě dlouho dobu. Někdy odezní po pár hodinách, jindy trvá klidně i tři dny. Při slabším záchvatu je člověk sice indisponován, ale může v podstatě normálně fungovat. Při silnějším záchvatu je pak zcela paralyzován a činí mu potíže cokoli od malého pohybu po otočení hlavou. Je citlivý na pachy, na hluk, na světlo. V takovém případě je nejlepší, když se uloží do klidné a tmavé místnosti a pokusí se usnout.

Je možné migrénu léčit?

Co se týká migrény, je trochu s nadsázkou řečeno, že je naše klasická západní medicína „v koncích“, dokonce ani neexistují žádné lékařské přístroje a laboratorní vyšetření, které by ji dokázaly odhalit. Ohledně samotných migrenózních záchvatů je sice několik teorií, které se snaží přijít na kloub tomu, proč vznikají, ale žádná z nich není zcela vyčerpávající. Migréna je prostě pro lékařskou vědu zatím ještě velkou neznámou. Léčba je tedy zaměřena především na zmírnění potíží při záchvatech, kdy jsou pacientům doporučovány léky ztišující bolesti a nevolnosti, případně takzvané „úlevové“ prostředky, které pacient užívá ve chvíli, kdy cítí, že se záchvat blíží. Tedy ještě před tím, než vypukne v plné síle.

Jak na migrénu nahlíží tradiční čínská medicína (TČM) jsme se zeptali praktika TČM paní Ireny Hejkalové.

„Lidé s bolestmi hlavy či přímo se záchvaty migrén, přicházejí do mé ordinace velmi často. Bohužel, migrénou trpí více ženy než muži, což je způsobeno tím, že ženy častěji podléhají emocím, jako je hněv, radost, smutek, úzkost apod. Velký vliv na tyto potíže má určitě také dnešní uspěchaná doba a přemíra stresu, s nímž se lidé musí potýkat. TČM neodděluje bolesti (Tou Tong) hlavy od migrén. Dělí je na příčiny vnější a vnitřní a je na praktikovi TČM, aby správně určil, o kterou se jedná.“

Jaká vyšetření na určení správné diagnózy praktik TČM používá?

„Vyšetřovacích metod je několik. Od podrobného dotazování na potíže a jejich projevy přes důkladné pozorování, diagnostiku podle pulzu až k diagnostice podle jazyka.“
Jak se projevují ty, podle terminologie TČM, vnější příčiny bolestí hlavy?
„Etiopatogenezi, neboli napadení z vnějších příčin, způsobuje hlavně útok větru a chladu (tou feng). Vítr a chlad způsobuje neprůchodnost oběhu energie (QI) a krve (XUE) v drahách a cévách (jingluo), v důsledku čehož přichází bolest hlavy. Tyto bolesti se mohou objevit i při náhlých změnách počasí.“

Říkala jste, že více jsou migrénou postiženy ženy.

„Ano. Kromě důvodů, které jsem zmiňovala v úvodu, je jednou z nejčastějších příčin migrén u žen úbytek krve během pravidelných menstruačních cyklů, ale také po porodech, při velkých ztrátách krve z různých důvodů. Svůj podíl ke sklonům k migréně také přináší hormonální antikoncepce.

Pokud použiji „terminus technicus“ tradiční čínské medicíny, zněla by charakteristika takto: Nedostatek krve (XU XUE) umožní stoupání jangu, ten produkuje oheň, postupuje nahoru do hlavy a způsobí migrénu. Pacientky mívají červený jazyk se žlutým povlakem, pulz na zápěstí je strunovitý  (xian) a rychlý (shuo). Obličej bývá u těchto žen zarudlý, někdy si také stěžují na hořko v ústech.“

Mohou ženy v tomto ohledu něco samy pro sebe udělat, aby migréně předešly nebo ji alespoň zmírnily?

„Ano, měly by především pamatovat na správné stravování. Abych to vysvětlila správně podle TČM: Mluvíme o migréně, jejíž příčinou je nedostatečnost krve. Zde je přímá souvislost s energiemi Jin a Jang, které se, coby vzájemné protipóly, doplňují. Úbytek krve ženám způsobuje stoupání jaterního ohně a trvalé ztráty jinu. Ženy by se proto měly vyvarovat potravin, které zvedají Jang, čili jaterní oheň. Nevhodné jsou například alkohol, pikantní potraviny, nakládané sýry, grilovaná masa, pití většího množství kávy atd.“

Zmínila jste, že TČM neodděluje migrény od dalších bolestí hlavy. Jak řeší ty, které způsobují jiné příčiny?

„Další variantou bolesti hlavy, jež není přímo migréna, je soustavná bolest vyznačující se pocitem jakési „těžké hlavy“.  Příčinou je nedostatečnost krve a energie (QIXU a XUEXU). Pacientky mívají bledou pleť, jsou zimomřivé, trpí závratěmi. Bolest se zhoršuje při fyzické nebo duševní námaze.
Pulz je tenký (XI) a slabý (RUO) a povlak na jazyku bývá u těchto žen bílý a tenký. Zde je na místě upozornit na nutnost dodržovat denní rytmus teplých potravin a pití jen teplých nápojů a je také dobré doplnit stravu například kustovnicí.

Závěrem bych chtěla říci, že jsme vyjmenovali jen tři nejčastější etiologie příčin bolestí hlavy a vzniku migrén. Je nutno podotknout, že hlava je podle TČM místem, kde se střetávají všechny jangové dráhy rukou i nohou, a tak je zcela na místě, když se praktik TČM vyptává na konkrétní oblast, kde konkrétně pacienta hlava bolí: čelní bolesti jsou přikládány k dráze žaludku, bolesti na spáncích k dráze žlučníku, týlní bolesti k močovému měchýři, bolesti na temeni k dráze jater.“

Irena Hejkalová - praktik TČM, K noskovně 346, Nebušice - Praha 6

Prospět mohou i bylinky

Není úplně snadné najít skutečného původce migrény. Těch podle TČM totiž může být několik: špatná hormonální rovnováha, nedostatečná funkce jater a žlučníku, porucha mikrocirkulace mozkových cév či chronická únava nebo stres. Každý člověk má jiný „spouštěč“ migrénových záchvatů a je třeba postupným vylučováním přijít na tu skutečnou konkrétní příčinu. Pak je naděje na vyléčení, nebo alespoň výrazné zmírnění potíží, skutečně velká.

Lidem, které trápí migréna, by tak například mohlo pomoci pravidelné užívání pilulek Xiao Yao Wan, které upravují funkci jater, odstraňují nervové napětí, neklid a nespavost, mají příznivé účinky, pokud někdo trpí sníženou chutí k jídlu, pnutím pod žebry, sníženou ostrostí pod žebry, pomáhají ženám, které trpí bolestivou menstruací. V kombinaci s pilulkami Liu Wei může být pomoc a úleva velmi výrazná již po několika týdnech užívání.

Elixír Nao Xin Ping – obnovuje rovnováhu Jin a Jang. Doporučuje se jako podpůrný prostředek k obnovení krevního oběhu v mozku, po úrazech a při poúrazové encefalopatii, migrénách a závratích. Zlepšuje intelektuální schopnosti a paměť, usnadňuje studium apod.

Po využívání kúry je vhodné stabilizovat stav pomocí Odvaru Laodžan, jenž organismus doslova „zvedne z popela“.  Zharmonizuje a povzbudí funkce orgánů a vytvoří v těle příznivé prostředí se správně vyváženou imunitou a odolností čelit různým potížím a nemocem. A to včetně migrény.

„Bolestí jsem se málem zbláznila“

Přesvědčila se o tom i paní Lída, kterou migréna několikrát do měsíce sužovala dlouhé roky. „Nepřála bych takové stavy, jakými jsem procházela, ani nejhoršímu nepříteli. Jakmile mne bolest přepadla, nepomohlo vůbec nic. Připadala jsem si vždycky jako zvířátko, které si zaleze někam do ústraní a čeká, až přijde jeho konec. Na doporučení jedné známé jsem se rozhodla vyzkoušet přípravky tradiční čínské medicíny. Konkrétně dva druhy pilulek, které jsem brala celkem tři měsíce. Už po šesti týdnech užívání se začaly projevovat první pozitivní změny. Záchvaty migrény byly čím dál menší a v delších intervalech, až postupně odezněly úplně. Nyní jsem tři měsíce po ukončení léčebné kúry a musím to zaťukat, stále bez jakýchkoli potíží. Migréna se mne konečně a doufám, že i definitivně, pustila.“

 

Příklad užívání preparátů tradiční čínské medicíny při migréně


 

Upozornění: Nejedná se o řešení akutních potíží. Tzn., pokud vás přepadne záchvat migrény, spolknutí pilulek vás bolesti okamžitě nezbaví. Tato léčebná kúra je určena pro trvalé odstranění opakujících se migrenózních stavů a působí postupně.

Základní kúra

Základem je kombinace dvou preparátů – pilulek Liu Wei a pilulek Xiao Yao Wan. Oboje se užívají 6 týdnů.

  1. Začíná se pilulkami Liu Wei – 2 týdny 2x denně 1 víčko pilulek
  2. Po dvou týdnech přidat pilulky Xiao Yao Wan a užívat takto: 2x denně (ráno a večer) 1 víčko pilulek Xiao Yao Wan + po dobu 4 týdnů  1x denně (v poledne) 1 víčko pilulek Liu Wei
  3. Pilulky Xiao Yao Wan po dobu dvou týdnů 2x denně

Odvar Laodžan – užívat po ukončení léčebné kúry výše uvedenými pilulkami

½ ampulky denně v první polovině dne až do využívání celého balení.

 

Při těžké migréně

V případě, že trpíte velmi těžkou migrénou s úpornými, častými a několik dnů trvajícími bolestmi, bývá léčba poměrně komplikovaná, protože nezbytně vyžaduje osobní kontakt a pozorování lékařem.

Celou kúru je dobré opakovat každého půl roku po dobu dvou let, tzn. celkem 4 kúry.

Poraďte se s odborníkem TČM

Pokud patříte k těm, které migréna velmi trápí a rádi byste vyzkoušeli preparáty tradiční čínské medicíny, obraťte se na naši odbornou konzultantku Marii Krajčovou. Poradí Vám nejvhodnější kombinaci preparátů a dávkování s ohledem na Váš konkrétní zdravotní stav.
Kontakt: Tel: 773 178 889

 

 

Komentáře   

Radka Černá
+9 #1 Radka Černá 2014-11-22 11:58
Dobrý den, pocházím z Plzně, můžete mi napsat, kde provozujete praxi. Uvítala bych osobni konzultaci (uveďte cenu) a rovněž cenu 1 kúry. Je mi 49 let, mám mirenu a pracuji ve vedoucí funkci. Povolání mě ale baví a rodinný život je OK.Spouštěčem u mě bývají změny počasí a hormonální cyklus. Cvičím jogu, na záchvat beru rosemig a masa ani mléčných výr. se nechci vzdát. Děkuji za odpověď. R. Černá
Eva Rychtarová
#2 Eva Rychtarová 2014-12-12 09:01
jsem z Valašska a 15 let trpím silnýma migrénama mám zájem o vaše pilulky z čínské medicíny,chtěla bych znát ceny. díky ER.
Poradna
+2 #3 Poradna 2015-01-19 18:59
Milí čtenáři,
veškeré zmiňované preparáty se dají koupit přes internet nebo u nás v Centru celostní medicíny na adrese: Rašínovo nábřeží 56, Praha 2
Jiřina Maříková
+1 #4 Jiřina Maříková 2015-11-24 14:14
Dobrý den, mohu pilulky užívat I v těhotenství? Děkuji
Poradna
#5 Poradna 2016-04-25 16:12
Vážená paní Maříková,
odpovědět Vám můžeme po tel. 773 178 889
zuzana bukajova
#6 zuzana bukajova 2017-01-29 16:03
dobry den trpim silnyma migrenama 2 5 let a každy druhy d en mam bolesti hlavi a něgdy mi to střily dozad od ty doby co sem porodila prvni ditě

You have no rights to post comments