akupunktura v PrazeDějiny akupunktury

Metodu, jejíž název pochází ze dvou latinských termínů „acus“ (jehla) a „punctura“ (píchnutí),  poprvé začala používat přibližně před 5 tisíci lety nejstarší medicína na světě – medicína čínská. Účinnost této metody byla založena na čínské filozofii, s jejíž pomocí se technika předávala z generace na generaci. Rozkvětem akupunktury v Číně bylo období 7. - 3. století před naším letopočtem. Na evropském kontinentu se "akupunktura" stala populární v 17. století, nicméně, s rozvojem vědy ustupovala. Obnovení této praxe je spojeno s jejím aktivním využitím francouzskými lékaři v 19. - 20. století. Účinnost akupunktury je uznána Světovou zdravotnickou organizací. Ve východních zemích, zejména v Číně, Japonsku a v Koreji, se akupunktura používá nejen jako sedativum nebo tonizační nástroj, ale také při různých patologických stavech, jakož i pro léčbu chronických onemocněních a v chirurgii.

Základy akupunkturní metody

Základem metody akupunktury je prastará koncepce Jin-Jang a představa energetické bilance. Hlavním úkolem lékaře je dosáhnout rovnováhy Jinu a Jangu v organismu. Dosažení rovnováhy způsobuje obnovení zdraví a pomáhá předcházet nemocem. V čínské medicíně označuje termín "Jing Luo" systém neviditelných kanálů nebo meridiánů, kterými proudí energie Čchi v těle - životní síla každého organismu. Akupunkturní body jsou místa na lidském těle, kde Čchi stoupá energetickými kanály nejblíž k povrchu pokožky, a proto je možné ji zde ovlivňovat. Existuje 12 hlavních meridiánů těla (6 odpovídají Jangu a 6 Jinu) a každý meridián je přímo spojen s určitým orgánem, systémem nebo funkcí.
Když Čchi volně proudí prostřednictvím kanálů, tělo je ve stavu rovnováhy a je tudíž zdravé. Avšak zablokování nebo oslabení energie vede k nezdravému fyzickému, duševnímu a emocionálnímu stavu. Rovnováhu v těle může narušit nadměrná emocionální zátěž jako strach, hněv nebo stálé vzrušení.
Specialista působí na konkrétní akupunkturní body za účelem obnovit rovnováhu v těle. V případě stagnace energie Čchi v určitém meridiánu, používá odpovídající body pro stimulaci toku této energie. Tak pomocí akupunktury může lékař kontrolovat rovnováhu energetických systémů, obnovit zdraví a předcházet nemocem.

Moderní typy

Kromě tradičních metod, mezi které patří masáž Tuina, akupresura, terapie Zhen-jiu (napichování a moxování akupunkturních bodů), aurikulopunktura, aurikulopresura (působení na biologicky aktivní body na uchu) a jiné metody, se k dnešnímu dni vyvinulo několik směrů, které jsou založeny na tradiční akupunktuře.
Jeden z populárních typů metody akupunktury je technika zvaná "emocionální rovnováha", kterou vyvinul MUDr. Roy Martina. Tato metoda umožňuje zbavit se stresu, zlepšit spánek, cítit se energickým, aktivním a šťastným, vede k normalizaci hmotnosti a dokonce umožňuje i přestat kouřit. Popularita této metody se vysvětluje nejen její vysokou účinností, ale také možností uplatnit ji i doma.

Akupunktura bez použití jehel - akupresura

Tato metoda je zvláštní a poměrně složitá. Běžně se používá tzv. rotační masáž pomocí palců rukou v projekci bodů, které jsou spojeny s vnitřními orgány.
Akupresurní masáž má velké množství způsobů provedení, z nichž nejčastější jsou:

  • mačkání prsty
  • hlazení prsty
  • hnětení prsty
  • vibrace prsty
  • stlačení palcem
  • chycení částí kůže (štípání)
  • bodnutí prstem do bodu.

akupunktura PrahaAkupunktura (terapie speciálními jehlami) dává velmi dobré výsledky v primární fázi onemocnění. Pozitivní stránkou akupunktury může být i to, že tato metoda léčí nejen tělo, ale i duši.
Objednat se na aplikaci akupresury nebo bodovou masáž u naších praktiku tradiční čínské medicíny můžete rovnou emailem nebo telefonicky na čísla uvedená v rubrice Kontakty.