Orgánová sestava - zdravotní cvičení pramenící z moudrosti čínské medicíny.

Orgánová sestava je soubor dvanácti cviků, z nichž každý uvolňuje jednu z dvanácti akupunkturních drah (meridiánů) a posiluje orgán, který na dané dráze leží. Jednotlivé dráhy mají svůj pravidelný vnitřní a vnější průběh na základě tzv. orgánových hodin.

Cvičení orgánové sestavy vychází z poznatků tradiční čínské medicíny (teorii pěti prvků WU-XING a orgánových hodin). Sestava dvanácti cviků slouží k protažení a harmonizaci akupunkturních drah (meridiánů). Pravidelné cvičení této sestavy umocňuje přísun okysličené krve ke všem orgánům, aktivuje lymfatický systém a zejména doplňuje energii, přispívá k dobré náladě.

  • Rehabilitace - protažení a uvolnění celého těla - (zejména krční a hrudní páteř)
  • Upravení dýchacího, trávicího, vylučovacího procesu
  • Regenerace a obnova buněk, více energie a dobrá nálada
  • Cvičíme v pomalém a plynulém tempu (ideálně ráno a během dne,před prací)
  • S sebou pohodlné oblečení, popř. ponožky (cvičíme bez bot)

prihlaskaPřihlásit se na cvičení Orgánová sestava 

Orgánová sestava - jednotlivé cviky

Cvičení orgánové sestavy obvykle začíná dráhou plic a tlustého střeva (párový orgán). V praxi začínáme posilovat jako první ten prvek (meridián, dráhu), která zrovna probíhá podle orgánových hodin).

Plíce a tlusté střevo (03-05hod, 05-07hod)

element KOV, období PODZIM, emoce SMUTEK

pliceDráha plic
Dráha ovlivňuje: horní končetiny, hrudník, plíce, hrdlo a nos.

Plíce řídí pohyb vody, a proto mezi nejčastější patogeny patří přebytek tvorby hlenu, který se projeví ve formě sekrece z nosu, produktivního kašle, či jiných forem nachlazení).Časté jsou dechové potíže, bolesti v oblasti hrudníku, ramen a zad v závislosti na konkrétních projevech (plnost/prázdnota dráhy).Dráha plic má také vliv na kožní onemocnění, popř. spáleniny (poruchy kůže obecně).
Sídlo ducha PO - harmonizace jinového aspektu v těle.

Provádění cviku na uvolnění dráhy plic výrazně přispívá k pročištění a uvolnění samotného orgánu plic, které nám dle zásad TČM pomáhají vstřebávat energii čchi ze vzduchu.

tluste strevo

Dráha tlusté střevo
Dráha ovlivňuje: hlavu, ústa, zuby, tváře, jícen, horní končetiny.

Tlusté střevo čistí jedovaté látky z těla. Dráha silně ovlivňuje vstřebávání potravy. Vedle kručení a bolestí v břiše a poruchy stolice se při poruše tlustého střeva objevují také bolesti zubů, onemocnění dásní, rýma, krvácení z nosu, různorodé alergické projevy, záněty hrtanu, hltanu a jícnu, bolesti a poruchy hybnosti v rameni, paži a lokti.

Prováděním cviku podpoříme uvolněné proudění energie čchi v dráze, jež má silný protizánětlivý a relaxační účinek (uklidňuje ducha)

Žaludek a slezina/slinivka (07-09hod, 09-11hod)

element ZEMĚ, období POZDNÍ LÉTO, emoce: STAROST

zaludek

Dráha žaludku
Dráha ovlivňuje: hlavu, tváře, pusu, zuby, hrdlo, plíce, žaludek, střeva, dolní končetiny.

Žaludek má na starosti příjem a zpracování potravy, rovněž je jejím zásobníkem. Stará se o veškeré trávení, transport látek i tekutin.
Žaludek je ve filozofii tradičního učení považován za velmi důležitý, zejména pro jeho povahu ovlivnění ostatních orgánů. Porucha dráhy se projevuje zejména bolestmi hlavy, bolestmi zubů v dolní čelisti, krvácením z nosu, obrnami a bolestmi v tvářích. Na krku jsou to zejména zvětšené lymfatické uzliny, bolesti v oblasti krčních svalů a štítné žlázy. Také poruchy chuti, bolesti břicha, zvracení, poruchy trávení, vředové choroby a onemocnění prsní žlázy.

Prováděním cviku zvedáme energii čchi vzhůru (jangová dráha) a tím posilujeme i ostatní orgány a eliminujeme potíže na dráze.

slezina a slinivkaDráha slezina, slinivka
Dráha ovlivňuje:plíce, břicho, střeva, žaludek, slezinu, játra, urogenitální systém , dolní končetiny.

Dle TČM má slezina funkci řídit zažívání, přeměnu a dopravu výživných látek, vody a krve k jednotlivým orgánům. Slezina řídí ovládání krve a udržuje ji v cévách. Ovlivňuje měkké vazivo, podkoží a svalstvo udržuje vnitřní orgány ve své pozici, aby nedocházelo k jejich klesání a výhřezům. Má také vliv na imunitní systém. Stav sleziny se projevuje na rtech, jejím vývodem jsou ústa (často jsou prasklé koutky). V emoční rovině se nerovnováha na dráze projevuje obavami, zádumčivostí, stálým přemítáním a vracením se do minulosti.

Při plnosti dochází ke zvracení, nadýmání, říhání, bolestem hlavy s horečkou, vodnatému průjmu. U prázdnoty jsou pocity únavy končetin, neklid, nespavost, vodnaté otoky, modřiny!
Slezina - sídlo ducha YI - harmonizuje ostatní prvky.

Provádění cviku posilujeme i vlastní imunitu a tvorbu protilátek, posilujeme krev a její oběh.

Srdce a tenké střevo (11-13hod, 13-15hod)

element OHEŇ, období LÉTO, emoce RADOST

srdce

Dráha srdce
Dráha ovlivňuje: srdce, centrální nervový systém a psychický stav, cévy, jazyk, rameno, paže, malíková strana ruky, hmat, střední ucho. Srdce je císař, nejdůležitější ze všech orgánů.

Srdce řídí krev, kterou dopravuje ostatním orgánům. Má vliv na cévní systém, tepelnou regulaci a imunitu. Vnějším vývodem je jazyk - co na srdci to na..., ovlivňuje emoční projevy i myšlenkové pochody. Je sídlem ducha Shen a jako císař vévodí ostatním orgánům. Plnost na dráze srdce se projevuje záněty v krku, pocitu vysušení a neuhasitelné žízně, bušením srdce, tlakem na hrudníku, bolesti v podpaží, pocity horka a pálení dlaní, třes končetin, žlutou barvou moče. Prázdnota energie srdce se projevuje srdeční arytmii,bušením srdce, nespavostí, pocením, podrážděností.Z emočního pohledu to jsou deprese, stavy sklíčenosti, nechuti do života, pocity méněcennosti. V opačném případě radost, kladné vyhlídky, motivace, plnění.

Prováděním cviku aktivujeme celou dráhu a uklidníme ducha Shen.

tenke strevo

Dráha tenké střevo
Dráha ovlivňuje:horní končetiny, záda, šíji, hrdlo, hlavu.

Funkcí tenkého střeva je oddělovat čisté od kalného. V praxi to znamená vstřebat energii z potravy (tj. zpracování výživných substancí (včetně tekutin) a transport odpadních látek do tlustého střeva ). Při jeho poruše dochází k zažívacím potížím, kručení v břiše, bolestem břicha, průjmům, či močové inkontinence (tekutiny). Tenké střevo ovlivňuje také kojení (tvorbu prolaktinu - laktace). Porucha na dráze se projevuje také bolestí zubů a dásní (oblast příjmu potravy).

Trpíte - li na žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, nevolností, pocitu hořké chuti v ústech, červená vám nos, pálí dlaně, máte zvýšeně citlivé klouby...to vše může mít příčinu v oslabeném tenkém střevu a tím i srdíčku (párový orgán). Cvičením dosáhneme rovnováhy a uvolníme stagnace proudění čchi na dráze.

Močový měchýř a ledviny (15-17hod, 17-19hod)

element VODA, období ZIMA, emoce STRACH

mocovy mechyrDráha močový měchýř
Dráha ovlivňuje: hlavu, šíji, záda, hýždě, dolní končetiny. Dále pak vnitřní orgány tzv. SHU body - body jednotlivých orgánů nacházející se podél páteře, kudy dráha vede.

Funkcí močového měchýře je vylučování moče, a tím má vliv na vodní a minerální rovnováhu v těle. Dráha je nejdelší a ovlivňuje i ostatní orgány, které lze skrze tuto dráhu stimulovat. Podle tradiční medicíny má močový měchýř také vliv na pohlavní funkce a psychiku. Při poruše na dráze dochází k poruchám vodního hospodářství, tj. i močení, dochází k četným otokům. Dále k bolestem hlavy, šíje, zad (poruchám páteře).

Cvik uvolňuje celou dráhu a má významný protibolestivý efekt.

ledvinyDráha Ledviny
Dráha ovlivňuje:hrdlo, plíce, břišní a urogenitální orgány, dolní končetiny.

Podle tradiční medicíny pochází z ledvin vrozená energie ťing jež je základem síly a hmoty, z níž se člověk rodí, žije a sám může plodit. Při vyčerpání této energie nastává smrt.

Ledviny řídí vodní a minerální hospodářství - ovlivňují kosti, vlasy, uši, pohlavní orgány. Při jejich poruše dochází k řídnutí kostí, vzniků zubních kazů, poruchám krevního tlaku, předčasnému stárnutí, šedivění vlasů, špatnému hojení zlomenin, otokům, průjmu, plynatosti, šumění v uších, zánětům středního ucha, poruchy sluchu. Ledviny ovlivňují FERTILITU-plodnost, menstruaci, sexuální apetit. Ledviny mají ve vztahu k srdci vztah BABIČKY - tzv. hasí žár srdce a srdce na oplátku ledviny zahřívá) - porucha tohoto vztahu se často projevuje návaly (např. v klimakteriu)

Ledviny a ming- men

Životní síla ming-menu je jakýmsi zahřívačem (jangem) ledvin. Tento oheň je kořenem dvanácti drah čchi, je základem pěti orgánů cang (jinové orgány) a šesti orgánů fu (jangové, duté orgány), branou dechu a pramenem tří zářičů. Nazývá se i duchem těla, který ochraňuje před škodlivostí, odpovídá za rozmnožovací a funkce a sexuální chování.
Sídlo ming.men je mezi ledvinami, přirovnává se k děloze (zvláštní orgán).4
Ledviny a duch ZHI - jinový aspekt ducha ledvin (chladný, voda).

Cvikem na uvolnění dráhy vyživujeme celou dráhu včetně jejího ducha a životní esence.

Perikard a trojitý ohřívač (19-21hod, 21-23hod)

element OHEŇ, období LÉTO, emoce RADOST

perikardDráha perikard (osrdečník)
Dráha ovlivňuje: cévní systém a horní končetiny

Osrdečník neboli obal srdce ochraňuje srdce před přímým působení patologických energií (horkem, chladem a podobně). Má vliv na nervovou a duševní aktivitu. Její poruchy se projevují zejména neklidem, úzkostí, stavy pomatenosti, dále poruchami sexuální aktivity.
Osrdečník ovlivňuje cévní systém, což se může projevit také jako angina pektoris, bolestmi končetin na podkladě cévních spazmů. Dráha patří pod element ohně, a tak je svázána se stejnými vlastnostmi jako dráha srdce a tenkého střeva.

Provádění cviku dochází k celkové harmonizaci a tzv. vyrovnání obou hemis

trojitý ohrrivac

Dráha trojitý ohřívač
Dráha ovlivňuje:oči, uši, oblast ramenního pletence, ramena, lokty. Dále přijímání, trávení a vyprazdňování

Tři ohřívače (zářiče, ohně) symbolizují horní, střední a dolní část trupu s příslušnými orgány.

Funkcí trojitého zářiče je přepravovat prvopočáteční čchi (ťing), která je podkladem pro činnost všech orgánů. Zářiče rovněž spravují distribuci tělesných tekutin, čchi a krve.Podle jednotlivých úseků (zářičů) se lokalizují i případné potíže. V horním zářiči dochází při její poruše ke kašli, dušnosti, poruchám plic a srdce. Ve středním zářiči k zažívacím poruchám nadýmání, zácpě, kručení ve střevech, průjmům. U dolního zářiče k poruchám funkce močového a pohlavního ústrojí, poruchám močení, potížím s vytlačováním stolice, průjmům. U poruch z plnosti jsou to zejména otoky a bolesti hrdla, střídání pocitů chladu a horka, hučení v uších, nedoslýchavost, choroby dolní čelisti, otoky v podpaží, dušnost, potíže s močením. Při prázdnotě hučení v uších, závratě, spontánní pocení. Někdy se tato dráha přiřazuje k funkci míchy. Ledviny mozek, děloha - ming-men.

Provádění cviku dochází k celkové harmonizaci a tzv. vyrovnání obou hemisfér.

Žlučník a játra (23-01hod, 01-03hod)

element DŘEVO, období JARO, emoce HNĚV

zlucnik

Dráha žlučník
Dráha ovlivňuje:uši, oči, hrudník, játra, žlučník, hýždě, kolena, dolní končetiny

Funkcí žlučníku je uchovávání a vylučování žluče, která napomáhá trávení. proto při jeho poruchách dochází k nadýmání, průjmům, pocitu hořkosti v ústech, zvracení. Z psychických vlastností mu patří rozhodnost, odvaha. Poruchy žlučníku a jeho dráhy se projeví zejména nespavostí, depresemi, bolestí hlavy, závratěmi, poruchami sluchu, zněním v uších, bolestmi očí a bolestmi a poruchami v oblasti dráhy, dále poruchami periferních nervů, šlach a svalstva. Dochází ke křečím svalů, nebo naopak k jejich ochabnutí.

Provádění cviku posiluje pružnost a sílu šlach a vazů. Dráha žlučníku a jater vytvářejí spolu spojení motivace a činorodosti - silný jang.

jatraDráha játra
Dráha ovlivňuje:postranní části trupu, játra, žlučník, slinivka, urogenitální orgány

Játra vykonávají důležité funkce související s čerpáním a distrubucí čchi. Jsou zodpovědné za chování krve i tělesných tekutin. Játra vylučují žluč, potřebnou pro trávení tuků. S funkcí jater jsou úzce spojovány alergické stavy - stav se projeví na očích - vývodu jater.Nedostatek energie na dráze se projevuje sklonem k depresím, při plnosti člověk snadno upadá do hněvu (jang stoupá nahoru). S játry je spojená činorodost, plánování, motivace. Se žlučníkem zase rozhodnutí. Lidé mající energii jater v nadbytku jsou netrpěliví, sexuálně náruživí, sebevědomí a sebejistí. Ti, kteří mají nedostatek energie jater, trpívají nechutenstvím, degenerativními chorobami, kožními alergickými projevy, poruchami látkové výměny. Mají poruchy spánku, poruchy imunity. Jsou nerozhodní, bázliví, trpí depresemi.Onemocnění jater se mohou projevit také závratěmi, mžitky před očima, očními poruchami, pocity plnosti a tlaku pod žebry, bolesti v oblasti jater, předrážděností a vznětlivostí, náchylností k hněvu, silnými bolestmi hlavy, někdy i křečemi svalstva, poklesu dělohy - špatné vyživení sleziny, která orgány “drží na svém místě”.
V játrech sídlí duch HUN (dětství, zrození, rozpínání)

Cvičení uvolňuje napětí na dráze a povzbuzuje ducha.

Sestavu doplňují i harmonizační cviky na zvláštní dráhy - ZADNÍ STŘEDNÍ DRÁHA A PŘEDNÍ STŘEDNÍ DRÁHA. Dráhu řídící a plodící.

LEKTORKA MGR. LUCIE MARKOVÁ

MarkovaMgr. Lucie Marková – Koreanistka, certifikovaná lektorka metody 3x3 Školy pánevního dna, gravidjógy, orgánové sestavy (harmonizační cvičení TČM).

Lucie vystudovala koreanistiku na katedře Dálného východu FF UK, mezinárodní vztahy a ekonomii. A to bylo jen první seznámení s kulturou a filosofii východu. Dlouhodobě se zajímá o Tradiční čínskou medicínu a její využití v praxi. Působí jako lektorka aktivní přípravy na mateřství a rodičovství, věnuje se přednáškám, zdravotnímu relaxačnímu cvičení a dělá rovněž osobní konzultace. Prošla školou pánevního dna Renaty Skálové a je certifikovanou lektorkou této školy. Ve svém volnu se věnuje rodině a kubánské salse.

Praxe: Přes 10 let učí tanec a pohybové cvičení pro ženy i děti. V posledních letech přidala specializaci gravidjógy a cvičení dle metod tradiční čínské medicíny (TČM). Pořádá celodenní zážitkové kurzy pánevního dna, zajímá se o čínskou medicínu a celostní medicínu, ve které se aktivně vzdělává. Je lektorkou přednášek pro širokou veřejnost - teorie pěti prvků Wu Xing, Orgánové hodiny, ... atd.

prihlaskaPřihlásit se na zdravotní cvičení Orgánová sestava