orgánové hodiny

Orgánové hodiny v TČM

Orgánové hodiny jsou výraznou součástí tradiční čínské medicíny (TČM), které se od jejich chodu odvíjí již od starověku, kdy byly biologické rytmy objeveny. Pro čínské praktiky bylo naprosto typické, že byl daný lék užíván v souladu s činností potřebného orgánu. Bohužel v dnešní době se od těchto principů upustilo především díky časovým tísním a mylné bezvýznamnosti. U každého jedince je působení těchto hodin jiné, jelikož se vždy jedná o individuální záležitost stejně jako prolínání biologických rytmů, přesto jsou ale orgánové hodiny perfektní pomůckou, bohužel jejich pravidla ale nebere v potaz kompletní věda a medicína.

23.00 – 01.00 – žlučník

Pozdě večer a v noci má tělo čas, aby se maximálně věnovalo samo sobě – je to čas na technickou kontrolu, servis, opravu a úklid naší biochemické továrny.  Během 23. hodiny se celý proces zahájí tím, že začíná pracovat žlučník a po dobu dvou hodin produkuje svoji maximální aktivitu.  Lidé, kteří mají potíže se žlučníkem, se mohou dočkat spuštění bolesti ve formě žlučníkového záchvatu či pobolívání anebo se v tuto dobu budí a nemohou usnout. Tyto negativní projevy jsou pro jednotlivé reporty o tom, že žlučník jako organ v pojetí TČM vysílá volání o pomoc. Jedná se o upozornění evokující zamyšlení se nad tím, co mohlo vyvolat potíže u tohoto orgánu.  Mimo jiné, právě proto, že ve 23 hodiny startuje cyklus regenerace našich orgánů a tok energie se zaměřuje na obnovení vlastního ústrojí, je v tento čas naprosto nezbytné jít do postele, pokud tedy chceme vkročit do dalšího dne v nejlepším stavu.  

Od 23. do 1. hodiny je velmi užitečné pomoci žlučníku a játrům čistit krev a nasměrovat tok energie Čchi správným směrem. Naše tělo musí odpočívat v horizontální poloze, díky čemuž bude k játrům přitékat krev, která je má vyčistit.

Užívání Pilulí Dračí žluč a Hu Gan, které působí na tyto dva orgány před 23. hodinou, bude mít nejsilnější účinek.

Při pohledu na orgánové hodiny si můžeme všimnout, že je přesně naproti žlučníku srdce. Protější strana orgánů je vždy v obrácené úměrnosti, což znamená, že činnost srdce je během silné práce a energii žlučníku nejméně aktivní, což je jasný signál pro to, že je tělo utlumeno. Pokud tedy budeme během 23. hodiny do 1. v noci vykonávat určité aktivity, tělo bude potřebovat daleko větší soustředěnost než jindy.

01.00 – 03.00 – játra

meridian jatraNa práci žlučníku navazují játra, během jejichž času dochází k největší detoxikaci organismu za 24 hodin, a právě proto by také játra v tuto dobu měla být co nejméně zatěžována nejen alkoholem. Ponocování místo nočního odpočinku vede ke zvrácení pohybu energie Čchi a přispívá ve dne k podrážděnosti, únavě, záchvatům migrén a zvýšení krevního tlaku. Dále také může způsobit mozkovou mrtvici, odstartovat cukrovku, stařeckou demenci atd.  V těle nastává největší útlum za 24 hodin, čemuž nasvědčuje snížení tlaku a srdeční frekvence. Všimnout si také můžeme i pomalého dýchání v pravidelných intervalech, jelikož se právě během toho času organismus ukládá k největší relaxaci.

Díky tabulce si můžeme všimnout, že největší útlum má aktuálně tenké střevo, díky čemuž bychom tedy neměli zatěžovat zažívací systém příliš opožděnou konzumací jídla.

03.00 – 05.00 – plíce

V této době mají problémy se spánkem především lidé trpící dýchacími problémy, ať už v rámci nemocí či kouření, jelikož se dostáváme do aktivity plic. Astmatici mohou zažívat pravidelné záchvaty. Snížená tepová frekvence a tlak stále přetrvávají, mozek tedy není příliš okysličován a organismus je jakoby zpomalený. Vše končí kolem 5. hodiny ranní, jelikož je tělo biologicky uzpůsobeno k vstávání. Ty nejdůležitější procesy samoúdržby se v těle dokončují a za další dvě hodiny se čas pro samoozdravné práce změní na aktivní denní činnost.  Prostředkem čínské medicíny, který efektivně podporuje činnost plic, je legendární elixír Ke Ling. V Číně se používá na lepší pročištění plic a bronchiálního stromu, efektivnějšímu zachycení molekul kyslíku a jeho transportování krevním řečištěm k odběru většího množství energii Čchi z konzumovaného jídla.

Minimální aktivitu od 3.00 do 5.00 můžeme pozorovat u močového měchýře. Tento čas je také stěžejní pro naši psychiku, jelikož se v ní aktuálně mohou objevit naše největší úzkosti a strachy, které se často transformují do nevídaných rozměrů. Strach jako emoce je spojen především s ledvinami, které se v tuto dobu dostávají na minimální aktivitu činnosti, díky čemuž se nesnižuje jen zmíněný strach, ale i potřeba vylučovat. Přehnané strachy, zlé sny a buzení se v tuto dobu snaží se přilákat vaši pozornost na funkce ledvin a močového měchýře, které by rádi uvítali pomoc buď dietetikou nebo fytopreparáty.

05.00 – 07.00 – tlusté střevo

Jedná se o nejideálnější dobu pro probouzení organismus, jelikož dochází ke zvyšování krevního tlaku a zrychlení pulzu. Tělo začíná být aktivní, což funguje jako nejlepší start do nového dne. Probouzení ovšem není nijak rychlé, jelikož se jedná o doby, při které jsou projevy nemocí poměrně silné. Maximální činnosti se dostává především tlustému střevu, díky čemuž obvykle dochází k pravidelnému vyprazdňování. Pravidelné vyprazdňování vede ke zlepšení funkce plic (jsou propojeny s tlustým střevem prostřednictvím meridiánů), které mají pod kontrolou stav a barvu pleti. Denní očista se dá zajistit pomocí Švestky Kouzelná krása, užívá se večer po jídle a přináší pocit lehkosti a čistoty.

Nejméně aktivní jsou a zároveň nejvíce odpočívají v těchto chvílích ledviny.

07.00 – 09.00 – žaludek

Díky zvýšení aktivity žaludku je v tomto biologickém rytmu důležitá konzumace vitamínů a přijmu většího množství potravy, jelikož by tělo mělo být již probráno. V těchto okamžicích se začíná aktivovat i činnost psychiky, která má pozitivní dopad na pracovní výkon a soustředění. Tělo je přesto třeba udržovat v teple a ledová sprcha pro lepší procitnutí je zde nepřípustná, jelikož by se mohla tlouct s prací žaludku.

Měli bychom se najíst. Toto je období kdy má trávicí systém největší aktivitu a nejlépe zpracovává jídlo. Vynechávání snídaně vede k pocitu vyčerpanosti a únavy k večeru, protože tělo vyžaduje maximum energie právě v první půlce dne.

Ráno se tělo nachází v přechodném období od stavu klidu do aktivní fáze. Snídaně by měla zasytit, ohřát a poskytnout dostatek energie do oběda. Je velmi vhodná konzumace teplých a horkých jídel, např., vařených cereálií, zeleninových polévek, kaší a vývarů v přiměřeném množství.

V tuto dobu je utlumená převážně činnost srdečního obalu.

09.00 –11.00 – slezina-slinivka břišní

Slezina-slinivka se v těchto hodinách dostává na samotný vrchol své energické aktivity. V tomto období je nejvyšší čas na dopřání si sacharidů, pokud má na ně tedy jedinec chuť, jelikož budou mít nejmenší vliv na možnost přibírání na váze, jelikož je dokáže metabolismus rychle zpracovat. Slinivka je tedy velice kladně spjata s cukrem. Naše psychika a duševní pochody se dostávají do náběhu na průměrný výkon.

Mnozí evropští dietologové doporučují ke snídani čerstvé ovoce nebo ovocné fresh šťávy a odůvodňují tuto radu tím, že ráno organismus ještě spí, energie trávicího systému je slabá, ale ovoce je snadno stravitelné. Není to tak. Čínská dietetika to naprosto odmítá. Žaludek musí toto ovoce nejdříve ohřát a teprve potom strávit. Ovoce obsahuje hodně vlákniny, která není vůbec stravitelná, a zbytečně zatěžují zažívací systém. Proto se celý proces trávení banánů, kiwi, jablek atd. prodlužuje až na 3-4 hodiny. Dle své povahy (nejen podle teploty konzumace) jsou ovoce a šťávy studené nebo osvěžující a při požití ochlazují = oslabují slezinu-slinivku, což vyvolává její onemocnění. Slabá slezina-slinivka není schopna správně rozložit vodu, ta se hromadí v tkáních těla, zahušťuje se a stává se z ní hlen, který se ukládá jako tuková vrstva na „problémových“ partiích těla. Není dostatek energie Čchi a tepla, aby tuto vodu „vypařil“. Přetížená slezina se namísto produktivního intelektuálního výkonu, kdy se rodí spousta dobrých nápadů, v období své nejvyšší aktivity mezi 9.00 a 11.00 bude trápit šrotováním prázdných myšlenek. Zástupce mnoha profesí pocítí pokles výkonu nebo neschopnost řešit těžší intelektuální úkoly.   Je více bylinných preparátů, které zdárně posílí vaši slezinu. Odvar Laodžan, Elixíry Lao Li, Mateří kašička s ženšenem, Král Vi Ta Min, Pilulky Xiao Pi, Pilule Velké obnovování a Žaludeční pilule Čchi podané v časovém intervalu od 9:00 do 11:00 nejlépe pomáhají obnovit slezinu-slinivku a jejích účinek je nejsilnější.

Tlumeny budou především tři ohřívače, což dokáže utlumit i fyzický výkon, který bude na horší úrovni.

11.00 –13.00 – srdce

V době, kdy je stěžejní srdce, bychom neměli organismus zatěžovat přejídáním, jelikož je v tuto dobu největší riziko infarktu, což je dokázáno i ze statistik výjezdů záchranné služby. Díky příznakům lehké únavy je pro starší pacienty vhodný spánek, ale pouze po krátkou dobu. Dobrou volbou je také procházka a obezřetnost před možným zraněním.

Je čas podpořit funkce srdečního svalu: Elixíry Xin An Bao, Rong Shuan a Nao Xin Ping. I všechny ostatní léky na srdce mají největší účinek právě v tento časový interval.

Dle hvězdy WuXing je srdce spojené s emocí radost, a právě po 11. hodině mají často lidé příjemný vzestup pozitivních emoci a prožívají nejčastěji z celého dne chvilky radostí a duševního klidu.

Kolem 11.-12. hodiny si můžeme dát svačinu. Meridián srdce podpoří např. králík, kuře, vajíčka, fazolky, cereální chleba, vlašské a lesní ořechy, cuketa, lilek, zelí bílé, květák a česnek.  

V útlumu je tentokrát žlučník.

13.00 – 15.00 – tenké střevo

V těchto hodinách klesá citlivost zubů a naopak se zvedá fyzická aktivita, stejně tak jako psychická především tedy po stránce smyslových orgánů, která je na vrcholu efektivity v 15:00, což způsobuje meridián tenkého střeva, díky čemuž je tělo daleko více naladěno po duševní stránce.

Je čas oběda: potřebujeme další velkou dávku energie k dokončení různých aktivit. Množství jídla by mělo být maximálním. Existují vhodné potraviny na podporu kanálů tenkého střeva a sleziny-slinivky: jehněčí, hovězí, vepřové, kachna, kuřecí, okoun, kapr, krevety, brambory, rýže, lepkavá rýže, červená rýže, hrášek, ředkev, fazole, fazolové lusky, špenát, cuketa, lilek, zelí bílé, květák, mrkev, med, meruňky, broskve, mandarinky, švestky, jablka, khaki a pomeranče.

Během tohoto času vykazují minimální aktivitu játra.

15.00 – 17.00 – močový měchýř

Pokud se dostane na vrchol aktivity močový měchýř, je dobré podpořit jej pomocí bylinných čajů. Naše zažívání by mělo být s to strávit i vydatnější pokrm. Číňané večeří kolem 17.-18. hodiny. Hladina cukru v krvi by se měla stále zvyšovat. Okolo 17. hodiny se ještě můžeme setkat se zvýšením v oblasti pracovního výkonu, ale pouze na kratší dobu. Tělesná aktivita se nachází na druhém výkonnostním vrcholu. Činnost měchýře má pochopitelně dobrý vliv nejen na vylučování, ale i na vyšší schopnost a možnosti v oblasti regulace tělesné teploty a zátěže na tělo. Údajně se jedná o nejvhodnější dobu na to, abychom navštívili saunu.

Při problémech s močovým měchýřem můžeme zasáhnout právě v tento časový interval: podáním Extraktu Shen Shi Tong vyřešíme problém se zánětem a s konkrementy v tomto orgánu, při inkontinenci doporučíme Pilulky Liu Wei a Pilule Bu Shen Wan.

V těchto dvou hodinách dochází k největšímu utlumení aktivity plic.

17.00 – 19.00 – ledviny

Ledvinám bychom neměli dopřávat nic, co by je mohlo zatížit včetně soli, cukru a chemikálií v tabletkách, potravě či tekutinách. Důležité je vyhýbat se stresovým situacím a chladu. Zhruba kolem 18. hodin se tělu zvyšuje tolerance bolesti, což samozřejmě zvyšuje jeho odolnost vůči nepříznivým vlivům. Míra psychické pohody se nachází v průměru, ovšem náchylnějším a citlivějším jedincům se nemusí vyhnout kolem 19:00 bolest hlavy, což má za důsledek především zvyšující se krevní tlak, se kterým ale zároveň může stoupat i nervozita, která dále může způsobovat labilitu po psychické stránce.

Tento čas je nejvhodnější období na řešení problémů se ztrátou sluchu a šuměním v uších, vypadáváním vlasů, s nespavostí, zvýšením hladiny cukru v krvi, nočním pocením, zvýšením krevního tlaku, ztrátou paměti, se syndromem chronické únavy, s neplodností, impotencí, frigiditou, poruchami menstruačního cyklu atd. Tyto problémy nám jasně říkají o slabosti ledvin. Podáním Pilulí Bu Shen Wan, Pilulek Liu Wei, Pilulí Bílý fénix v tomto časovém intervalu ještě více zvýšíme jejích účinnost.

Aktivita je utlumená především u činnosti tlustého střeva.

19.00 – 21.00 – obal srdce

meridianyV těchto hodinách je člověk velice vnímavý a bystrý zvláště k okolním podnětům, na které se zaměřuje, ať už se jedná o sledování filmu, poslech oblíbené písně či třeba cestování autem. Jedná se o ideální dobu zejména pro řidiče, jelikož jsou jejich smysly při řízení a sledování provozu či okolí maximálně ve střehu. Vše je způsobeno tzv. dynamickou rovnováhou, která dokáže vyrovnat nejen vnější podmínky a možnosti. Z léčiv v tomto čase dokáži nejlépe působit a fungovat antibiotika, dále také masti proti bolesti. Zhruba do 21. hodiny je naše mysl plná klidu a vyrovnanosti, díky čemuž si může jedinec urovnat své myšlenky. Navíc zde také dominuje i výborná paměť.

Podobně jako v časovém intervalu srdce (od 11. do 13. hodiny) je vhodné podpořit funkci osrdečníku pomocí Elixírů Xin An Bao, Rong Shuan a Nao Xin Ping.

Minimální činnost má žaludek. Proto bychom se neměli přejídat po 19. hodině. Doporučuje se lehké tzv. osvěžující (jinské) jídlo: malá porce míchaného salátu, jablko, slabý čaj s ovocným želé, teplé mléko atd. Smažený řízek, klobása a konzumace tvrdého alkoholu v tuto dobu nám zaručeně způsobí neklidný spánek nebo nespavost a noční můry.

21.00 – 23.00 – tři ohřívače

V tomto intervalu se naše tělo i organismus pomalu připravuje na spánek. Vhodné je zůstat v klidu, nevyrážet z domu, nepít alkohol a nekouřit, abychom nástup a začátek spánku nijak neomezovali a umožnili sami sobě zdravý a pořádný odpočinek. Díky dráze tří ohřívačů je rozváděna krev po celém těle, což přináší uvolnění a vnitřní klid. Typické je také snížení tlaku a tělesné teploty. Do 23. hodin by měl člověk usnout. Během dalších dvou hodin se bude spánek prohlubovat. Čím tvrdší spánek, tím lépe pro naše tělo.

V útlumu se nachází především slezina-slinivka. Trávení je horší, pozdní večeře může způsobit ukládání tělesného tuku do zásob. Není vhodné jít spát ihned po konzumaci jídla. Večeře by měla být lehká, bez sladkého a minimálně 1,5 h před spánkem. Seřídíte-li své digitální hodiny  s orgánovými – máte život plný zdraví a dobré nálady.   


Chtěli byste vědět více o orgánových hodinách?

Připravili jsme speciální video, ve kterém jdeme do hloubky a ukazujeme, jakou si mapu toku energie v meridiánech v každou konkrétní hodinu. Jsou to informace, které jako „řeč těla“ můžeme používat pro samodiagnostiku a zároveň i pro efektivnější práci s tělem při jeho posilování nebo nastartování ozdravných procesů. Video nabízíme za symbolickou cenu, kterou vnímáme jako Vaši podporu a poděkování za odvedenou práci.

Více informací