Tai Chi, tak jak je dnes praktikováno na Západě, lze nejjednodušeji popsat jako cvičení jógy a meditace dohromady. Existuje celá řada tzv. forem, které se skládají ze sekvence pohybů. Mnohé z těchto pohybů jsou původem odvozeny z bojových umění (a možná ještě více než to - z přirozených pohybů zvířat a ptáků), i přestože že způsob, jakým jsou prováděny je odlišný v jejich provedení – jde o pomalé, tiché, ladné a hladké pohyby s přechody mezi sebou.

Uvolňujeme celé tělo

Pro mnoho cvičitelů Tai Chi není v první řadě bojové cvičení, ale meditační cvičení, při kterém se uvolňuje celé tělo. Pro ostatní však bojové aspekty Tai Chi mohou být právě tím, co je k tomuto typu cvičení přitahuje. Jedním z cílů Tai Chi je podporovat oběh své vitální energie "čchi" v těle, která posiluje zdraví. Dalším cílem je podpořit klidnou mysl a soustředěnost. Učením se správného provedení cviků se zároveň učíme kontrolovat svojí rovnováhu, rytmus pohybu, využití vitální energie ze středu těla, a tak dále. Tai Chi tak může do jisté míry přispět k lepšímu postoji, chození, pohybu, běhu, ale i v jiných oblastech života. Kromě toho meditativní charakter cvičení je uklidňující a relaxační samo o sobě.

„To co se děje na povrchu, se děje i uvnitř“.

Předpřípravný kurz pro Tai Chi, tedy Tai chi čchi kung je určen těm, kteří buď chtějí zdokonalit jednotlivé formy v Tai Chi anebo těm, kteří cvičili čchi kung a rádi by se posunuli o něco dál.

18 ladných pohybů

Vyučovaná sestava zahrnuje 18 ladných pohybů, které mají za úkol uklidnit ducha, mysl a uvolňují tělo v kloubních strukturách, svalech, zprůchodňují tělní tekutiny, celkově tok energie. Za touto sestavou se skrývá příběh, který je blízký nám všem, je o člověku a jeho cestě tady na zemi ústy bílého jeřába. Pomáhá prohloubit mentální uvědomění si sám sebe a k pozitivnímu pohledu na život, dodává odvahu a spojuje člověka se svojí podstatou a propojuje ho s přírodou.

Máte-li chuť naučit se něco nového, dopřát si čas pro sebe, načerpat energii, udělat něco pro své zdraví, mysl a rozvoj své duše, zkuste taichi čchi kung.

„Zdraví je stav, kdy se cítíme dobře tělesně i duševně a proto je nutné dbát nejenom na hygienu těla, ale i na čistotu srdce a jasnost mysli.“

Předpokládaný termín začátku: kurz probíhá pravidelně každou středu a neděli

Čas:  středa 18:00 - 19:15

         neděle 10:45 - 12:00

Cena kurzu: 160kč lekce (při návštěvě obou dnů v týdnu, sleva 10% z celkové ceny)

Kontakt: 775171718 Martina

Místo konání: Centrum Čínský Lékař

Co na sebe: pohodlné oblečení, pohodlná obuv či na boso

tčmPřihláška na cvičení Tai chi čchi kung 

Ing.Martina Kupcová – fakta z biografie

Jmenuji se Martina Kupcová a jsem lektorkou čchi kung/tai chi kurzů v Centru Čínský lékař. ja

Vystudovala jsem Regionální studia a mezinárodní obchod v rámci mezinárodních ekonomických vztahů. Při studiu Číny mě fascinovala čínská kultura natolik, že jsem se v roce 2008 vydala prozkoumat tuto zemi trochu blíže. Byla to jedna z nejzajímavějších destinací, které jsem navštívila a mnohé jsem si odtud odnesla. Po studiích jsem plánovala více takových cest směrem východ, avšak událo se několik traumatizujícíh událostí, které mě zastavily a donutily zaměřit se více na sebe a na své zdraví.

I přesto, že jsem se od r.2009 věnovala seberozvoji, až po letech, když jsem se rozhodla opustit komerční sféru, jsem byla schopna naladit se více na sebe. Čchi kung byl pro mě způsob, jak vnést do života rovnováhu, i v těch nejtěžších chvílích. Čirou náhodou jsem ve stejnou dobu našla práci v centru čínské medicíny a vše mi začalo dávat smysl. Věnovala jsem se všem pilířům tradiční čínské medicíny jako pozorovatel praktiků TČM z Jižní Korei a Čech, pomáhala zviditelnit jejich práci, vyzkoušela všechny druhy terapie a od té doby má cesta (Tao) vede tímto směrem.

Mým prvním učitelem tai chi/čchi kung byla ruská lektorka Tatiana Šemetová a dále pak např. Lenka Ryšková, Ing.arch.Otakar Chochola v rámci trenérské školy Tchaj-ťi a čchi kung, kde jsem zároveň v rámci školení trenéru licence B na FTVS UK získala vědomosti týkající se dalších příbuzných témat, která vysvětlují východní cvičení i z pohledu západního přístupu ke cvičení. V rámci kurzů tedy učím nejenom východní styl cviků, sestavy, atd., ale zaměřuji se i na fyziologickou část člověka, jeho možnosti, popřípadě zahrnuji i kompenzační cvičení, abychom docílili správného držení těla, správných návyků postoje, chůze, rozsahu, atd. Tímto přístupem věřím, že klient může dosáhnout lepšího života, pokud bude následovat doporučení a cviky zaměřené na jeho konkrétní posturální problém. 

Kromě cvičení studuji na 1.škole tradiční čínské medicíny, což mi dává možnost pohlížet na lidské tělo i z jiného úhlu a získané znalosti implementuji často i v rámci rozcvičky. Vzhledem k tomu, že čchi kung a tai chi jsou příbuzné, ale né zcela stejná cvičení, obě mohou přinést člověku jiné výhody. A proto je dobré se předem poradit jaké cvičení bude pro vás vhodnější.

 Pravidelné kurzy mi velice pomáhají v osobním životě a to po všech stránkách, např.:

  • Zdokonalila se mi koncentrace - lépe se soustředím
  • Jsem více spojená se svým tělem - vím, co se v něm děje a kdy je zapotřebí upravit stravování, teplotu, uvolnit napětí v kterékoli části těla, a dát tak volný průběh energii
  • Jsem více spojená s intuicí - což mi pomáhá po všech stránkách
  • Nepodléhám tolik toku myšlenek, jež mě dřív vyčerpávaly
  • jsem více fit po fyzické stránce - pravidelné protažení a psychická úleva mi dodávají více energie
  • Má vnitřní síla roste a má duše se rozvíjí
  • ..mnohem mnohem víc.. 

Alternativní způsob léčby v podobě čínského cvičení taichi čchi kung vřele doporučuji všem, kdo chce změnit něco ve svém životě a stále se to nevede, např. kvůli přemítání, negativnímu myšlení, domněnkám, karmě,.. ale také těm, kteří se chtějí více uzemnit, nepřemýšlet nad minulostí nebo budoucností. Těm, kteří se chtějí zpřítomnit a nalézt tak vnitřní klid, kultivovat mysl, posilovat duši, protáhnout tělo, relaxovat a zapomenout na stres. 

Vždy budu ráda, když na mou lekci přijde někdo nový a zkusí si čchi kung na vlastní kůži, aby sám posoudil, zda je to cvičení, které hledali. Zda je to aktivita, kterou chtějí strávit čas pro sebe...čas, který všichni tak nezbytně potřebujeme, ale nedopřáváme si.

Pro více informací mě můžete kontaktovat na e-mail adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle: 775 171 718

tčmPřihláška na cvičení Tai chi čchi kung