bylinyV čínské fytoterapii je přesně zdokumentováno, na co jaká bylina i každá její část působí. Kořen má jiné účinky, než např.stonek, listy nebo květ. Zajímavým je to, že účinky složitých bylinných směsí často nejde odhadnout z holé analýzy vlastností složek v receptuře. Jedna nebo více bylin můžou být hlavními působícími látkami. Další část bylin byla přidaná do směsi proto, aby připravila vhodnou půdu a pak ještě třetí část může byt uvedena pro to, aby vyvážila nežádoucí účinky. Tisíciletá praxe mistrů bylinné léčby nám tak zanechala velké moudro a zkušenosti.

Tradiční čínská medicína pracuje s více entitami, než jen s bylinami, využívá všech 3 říší – rostlinné, živočišné i nerostlinné. Terapeuti čínské medicíny identifikovali množství látek, které doplňují a tonifikují qi a krev a také jin a jang. Užívání těchto doplňujících látek může zpomalit proces stárnutí a pomoci ke zdravému a aktivnímu stáří. Bylinné směsi se skládají z několika bylin a dohromady tvoří účinný lék.

Nejúčinnější a nejsilnější formou užívání jsou tzv. odvary, kdy se vařením bylin uvolňují blahodárné látky, tímto způsobem se získá tekutý odvar, který je pacientem užíván. Tradiční příprava odvarů byla často až jakousi alchymií. Dnes se podávají i další lékové formy mezi něž patří kapsle, pilulky, tinktury, sirupy, vložky i náplasti.

Byliny nepotlačují nemoc, ale pomáhají organismu obnovit jeho původní přirozený harmonický stav. Někdy léčba vyžaduje delší proces v návaznosti na tom, jak dlouho nemoc trvá, do jaké míry je organismus poškozen i na dalších faktorech.

Jaké vlastnosti se u bylin v čínské fytoterapii hodnotí?

bylinná léčbaU každé bylinky se určuje několik vlastností. Hodnotí se povaha byliny, jak působí na organismus. Jestli na něj působí dle tepelného účinku studeně, dle chuti slaně, zda působí dovnitř či ven a jaký meridián ovlivňuje.

Rozlišujeme byliny  např. dle tepelného účinku – chladná, studená, neutrální, teplá a horká

  • dle chuti -  hořká, kyselá, slaná, ostrá, sladká
  • dle směru pohybu: nahoru, dolů, dovnitř, ven
  • tropismus: v čínské medicíně určuje do jakého meridiánu, do jaké energetické dráhy bylina vstupuje.

To vše potřebovali terapeuti čínské medicíny vědět při sestavování bylinných léčebných směsí.

Pokud byla např. receptura bylinné směsi sestavena tak, aby měla zahřívající účinky, byly zároveň ve směsi použity ještě i bylinky mírně ochlazující pro vyrovnání a  harmonizaci.

V tradiční čínské medicíně se pro každého klienta byliny vybírají individuálně. Čínská bylinná terapie vychází opět z diagnostiky pacienta, je posuzován jeho komplexní stav a na základě toho vybírána konkrétní bylinná léčba.

Pečujte o své zdraví šetrně. Pamatujte na negativní vedlejší účinky antibiotik. Vyzkoušejte léčivou silu bylin. Objednat se na konzultaci k naším praktikům můžete přes odkaz Kontakty.

 

You have no rights to post comments