alergieKaždá civilizovaná doba přináší možnosti pro růst, rozvoj a realizaci čehokoli a kohokoli. Někdy ovšem rozvoj a růst nevnímáme tak, abychom byli spokojeni. A pak tento stav nazýváme například nemoc. A abychom tomu dali váhu, říkáme jí nemoc civilizační. 

alergie

Pod pojmem civilizační choroby je skryto mnohé. Pojďte nahlédnout pod pokličku jedné z nich. Tu, kterou právě v jarním a letním období řeší spoustu lidí. A uvádí se, že do roku 2020 ji bude trápit až 50% Čechů, tj každou rodinu v naší civilizované společnosti. Alergii.

Alergie sezonní vs. celoroční

Hovoříme-li o sezónní alergii, jedná se především o pyl. Ostatní typy alergií - na prach, roztoče, plísně, cigaretový kouř nebo klimatizaci, alergie na slunce, na lepek, potravinová alergie, řadíme do celoročních. Nejvíce na jaře a v létě má většina alergiků krušné chvilky. Zduřelé nosní sliznice, svědění v nose a neustálé kýchání, podrážděné červené oči a kapesník u nosu. Klasická medicína tento stav popisuje jako nepřiměřenou reakci na látky, se kterými se běžně setkáváme. Podstatou je porucha řízení imunitního systému spojeného s vyplavením některých látek: histaminu, leukotrienů či jiných mediátorů, poškozujících organismus, způsobujících výše popsané symptomy. Západní medicína je ve směru léčebných postupů alergie poměrně plochá, protože podávání antihistaminik více problém utlumí a odsune tím jeho možnou léčbu. Zároveň tyto léčiva tlumí nervovou soustavu, čímž mohou vyvolat díky svým vedlejším účinkům jiné obtíže, jako nespavost, nervozitu nebo závratě.

Jak to vidí na východě?

Z čínského pohledu se alergie vyvine hlavně proto, že obranná energie v dráze ledvin a plic je v nedostatku. Toto může mít původ jak u rodičů, tak i v nedostatečné výživě dítěte během jeho vývoje. 

  • hromadění a stagnace energie QI v plicích – nos je vývodem plic a pokud skrze něj vnikne škodlivina (pyl, horký/ chladný vítr), začne stísňovat plíce, které nedokáží dostatečně filtrovat, a tato škodlivina se hromadí
  • oslabení povrchové obranné energie QI plic – plíce nedokáží dostatečně filtrovat energii ze vzduchu (eliminovat škodliviny, být první dostatečnou bariérou před chladným/ horkým větrem)
  • oslabení ledvinové obranné QI – v tomto případě se jedná o jeden z aspektů funkce ledvin, který je spjat nejen  s obrannou činností ledvin, ale zejména pak s dodáváním esence do ostatních orgánů, včetně plic a tlustého střeva. Je-li málo esence, ostatní orgány tím rovněž strádají.

Proč nemohou být dvě totožné diagnózy

jarní alergiePřestože západní medicína má pro jednu nemoc jednu diagnózu, ve východní medicíně tomu tak není, protože příčin jedné nemoci může být více. A pouze na základě zjištění příčiny může terapeut stanovit i následný léčebný postup. Takový, který je pro klienta vytvořen na míru – podle jeho stavu a možností. A tím dosáhnout i odlišných výsledků. Takových, které budou pro klienta více přijatelné, než před nástupem léčby. 

Dosažení odlišných výsledků při léčbě alergií

Jiných výsledků léčby může dosáhnout klient pouze v případě, že přehodnotí své dosavadní léčebné postupy a otevře se plně novým příležitostem. Nelze s novou metodou léčit postaru, ve smyslu starého přístupu. Rovněž je více než vhodné upravit stravovací a pitný režim. Protože pouze čistá střeva jsou základem správně fungujícího imunitního systému. V nich dochází ke vstřebávání až 99% všech živin, které do těla dostaneme. A na základě těchto živin mohou fyziologické procesy v organismu probíhat tak, jak mají. Potraviny, které velmi silně zahleňují, tedy lépe řečeno zalepují naše střeva, jsou hlavně lepek a škroby. Konzumace těchto potravin by měla být hlavně na začátku velmi striktně omezena. Také konzumace mléka je u dospělých jedinců velmi nevhodná a to z toho důvodu, že jako dospělým se nám nevytváří enzym, který je schopen naštěpit mléčnou bílkovinu kasein. Tyto doporučení platí pro převážnou většinu alergiků, nicméně pro jejich upřesnění a doplnění je vhodná konzultace s odborníkem na TČM. 

Paraziti v našem těle

Lidé si také málo uvědomují, že trvalý zdroj toxinů a jedů v našem těle mohou způsobovat paraziti. Pravidelné odčervováni u koček nebo psů je pro nás a naše zvířecí mazlíčky normální, ale to, že zaručeně každý majitel domácího mazlíčka má v sobě také jeho parazity, je pro většinu překvapení. Ani převážná část obvodních lékařů nevyšetřuje své klienty na přítomnost parazitů. A protože nepatříme k národům, které hojně ve své potravě užívají hořkou a pálivou chuť, jenž právě parazitům příliš nevoní, měli bychom o to více svá střeva udržovat v čistotě. A tím si udržíme čistý nejen lymfatický systém, ale především skvěle fungující imunitu.

Když alergii jednou pro vždy odzvoní

Každý projev alergie, ať už je jakkoli vážný, lze zvrátit, pokud to tělu umožníme. Jste zklamaní tím, že alergolog Vám sebral naději na uzdravení? Zvažujete, zda je čínská medicína právě pro Vás? Jste na dobré cestě. Jiní se už vyléčili před Vámi. Prostě do toho jděte. Naplno.