Situace, kdy jste unavení hned po probuzení, bychom neměli podceňovat.

migrena02V tomto případě se může jednat o závažné onemocnění. Totální vyčerpanost trápí nejen imunitní systém, ale i všechny procesy v našem organismu a z toho logicky vyplývá, že člověk je náchylnější k infekčním onemocněním.

V celém světě trápí chronický únavový syndrom asi 17 milionů lidí. V ČR se odhaduje jeho výskyt zhruba na 40.000 nemocných.

Přibližně čtyři z pěti lidí trpících chronickým únavovým syndromem jsou ženy. Často se tento stav vyskytuje v nejproduktivnějším věku – od 20 do 45 let. Před stanovením diagnózy „chronický únavový syndrom“, lékař vždy musí vyloučit další onemocnění, které mohou vytvářet podobné příznaky, včetně infekční mononukleózy. Chronický únavový syndrom velmi komplikuje život člověka a může trvat mnoho měsíců nebo dokonce let s příznaky různé intenzity. Často nastávají recidivy.

Západní medicína uvádí, že příčina chronického únavového syndromu není známa.

Příznaky onemocnění

První příznaky chronického únavového syndromu jsou únava, slabost, letargie, nedostatek energie, apatie. Kromě toho se tato nemoc projevuje zpomalováním motorické koordinace, svalovým nepohodlím, horečkou, bolestí kloubů, bolestivými lymfatickými uzlinami, ztrátou paměti a depresemi. Někdy k příznakům lze přičíst faryngitidu, bolest v krku, bolest na hrudi, závratě, zmatenost a úzkost, stejně jako jiné málo specifické symptomy, jejichž původ není dosud znám. Vedoucím příznakem je velmi rychlé nervové vyčerpání.

Jeden z nejčastějších problémů, kvůli kterému jdou lidé k lékaři, je únava, která se skrývá pod různými jmény jako je: slabost, únava, letargie, nedostatek energie. Jde tedy o stav, kdy vás vyčerpává běžná činnost.

Diagnostika chronického únavového syndromu

Navzdory složitosti klasifikace příznaků, chronický únavový syndrom může být diagnostikován v raném stádiu svého vývoje, kdy se nemoc projevuje následujícími příznaky:

  • únava, slabost, rostoucí poruchy pozornosti,  podrážděnost, nestabilní emoční stavy, apatie;
  • nespecifické, rostoucí nebo opakující se bolesti hlavy;
  • poruchy spánku, což se projevuje noční nespavostí a ospalostí během dne;
  • progresivní snížení práceschopnosti;
  • bolesti velkých kloubů a páteře;
  • prudké změny hmotnosti.

V počáteční fázi ani důkladné klinické vyšetření není schopné prokázat somatické příčiny tohoto stavu organismu. Skutečnost, že se příznaky rozvíjejí postupně, nelze přiřadit k žádné konkrétní nemoci. Laboratorní rozbory nezachycují patologické změny v krvi nebo moči. Tyto změny nezaznamenávají ani žádná radiologická nebo ultrazvuková vyšetření. Lékaři obvykle diagnostikují neurotické reakce či neuro-vegetativní poruchy. Léčebné kůry obvykle nepřinášejí žádné výsledky, pouze zhoršují stav pacienta, což může vést k prudké poruše paměti a výrazným změnám psychiky člověka.

Nástup nemoci se často vyskytuje v době, kdy člověk prožívá stres nebo je v neobvyklé situaci, která vyžaduje hodně úsilí. Takovou situací může být ztráta, změna zaměstnání, rozvod nebo smrt blízkého člověka.

Při dalším vývoji chronického únavového syndromu již laboratorní testy odráží nerovnováhu bílých krvinek v krevním obrazu, změny v játrech, zvýšený počet protilátek bojujících s různými viry. Charakteristickým rysem tohoto onemocnění je také skutečnost, že některé ochranné funkce vykazují zvýšenou aktivitu, zatímco jiné jsou potlačené. Navíc se pacientův stav neustále mění.

Léčba syndromu chronické únavy

Přes rychlý rozvoj moderní medicíny, léčba chronického únavového syndromu probíhá bez valného  úspěchu. Dříve navržená patogenetická cesta léčby, která byla založena na nitrožilním podávání imunoglobulinu G, se dnes kvůli velkému množství komplikací odmítá.

Nicméně, lékaři se shodují, že léčba musí být nutně komplexní a musí zahrnovat:

  • šetrný režim odpočinku a fyzické aktivity;
  • vitaminové přípravky pro posílení organismu: vitamíny B1, B6, B12 a vitamín C;
  • aktivní metody normalizace emocionálních a duševních stavů, jako je autogenní trénink nebo skupinová psychoterapie;
  • povinně - dlouhé procházky po dobu nejméně 2-3 hodiny.

Z pohledu tradiční čínské medicíny jde však o přechodný stav organismu mezi zdravím a nemocí. Je tedy možné tento stav opět navrátit do normálního stavu.

Užitečné tipy čínského lékaře

Co všechno může poradit čínský praktik pacientovi s chronickým únavovým syndromem?

Nelze zapomínat na čerstvý vzduch a příjemné cvičení bez námahy. Ve stavu chronického nervového vyčerpání, těžké sportovní cvičení nejen nepřispěje ke zlepšení zdraví, ale také může vést přímo na nemocniční lůžko. Veškeré čínské ozdravné fyzické praktiky ( Tai Chi, Qi Gong a převzatá jóga) jsou psychofyzická cvičení. U těchto cvičení se nemusíte ani zpotit, jsou to dokonalé techniky, které dokáží uklidnit mysl, uvolnit tělo a naplnit ho energií. Nepohodlné ásany nejen protáhnou svaly, ale je to výborná aktivace všech vnitřních orgánů. Meditace a dýchací techniky, nasycují kyslíkem plíce a mozek, „vypínají“ nekonečný běh myšlenek a je to nejlepší lék na psychickou únavu.      
 
Extrémně efektivní pro syndrom chronické únavy je akupunktura. Má regulační účinek na tělo, obnovuje poškozená spojení mezi vnitřními orgány, zlepšuje stav vegetativního nervového systému, odstraňuje následky stresu. Neexistuje na to lepší metoda, abychom bez chemie a léků „restartovali“ unavenou psychiku i naše tělo. 

Doplnit ztracené síly, energii a živiny potřebné v těle, pomáhají preparáty vyrobené podle receptur tradiční čínské medicíny, které mají uznání i v naší zemi a ukázaly se být velmi účinné. Jsou také nazývány adaptogeny. Jejich hlavní výhodou je skutečnost, že nestimulují, ale vyživují a podporují centrální nervový systém a imunitní systém.

Je velmi zajímavé, že už před tisíci lety Číňané sestavili receptury, které umí takřka zázraky. Nevěděli nic o existenci virů a bakterií,  ale byli schopni připravit směsi, jenž dokáží vyléčit kašel, nachlazení nebo začínající chřipku za dva dny. Dokonce i odvar dlouhověkosti, který prodlužuje život o 20 let...Chronický únavový syndrom je stav velké disbalance a k její léčbě je zapotřebí individuální celostní přístup a čínský lékař – je ta nejkratší cesta k uzdravení. 

Komentáře   

Květa Pacourková
+2 #1 Květa Pacourková 2014-12-24 04:56
jsem stále unavená a bez nálady.Nevím jestli si všechny příznaky nesugeruji ale strašně špatně spím a od toho se všechno odvíjí
Poradna
-2 #2 Poradna 2015-06-22 16:00
Vážená paní Pacourková,
zkuste kombinaci Pilulek Liu Wei, Pilulí Velké obnovování a Elixíru Xin An Bao po dobu 20 dnů, vše najdete na www.cinske-zbozi.cz
Martina Lukášová
#3 Martina Lukášová 2015-10-20 09:58
Dobrý den,
je možné při únavovém syndromu mít nález na mozku v bílé hmotě z magnetické rezonance cca 15 lézí?
marie sulja
+1 #4 marie sulja 2016-03-23 08:34
Dobry den
Pred peti lety mi diagnistikovali UC od te doby spatne spim, rano jsem po hodine vstavani opet unavena, bez energie a nalady se casto meni :-| cele telo me boli .co by jste mi doporucili , prosim o radu.dekuji
Poradna
+1 #5 Poradna 2016-03-23 16:08
Vážená paní Marie,
doporučili bychom zajít k nám na diagnostiku zdravotního stavu s následným sestavením individuálního programu ke korekci Vašich potíží. Můžete se k nám objednat emailem nebo telefonicky. Nebo zkusit kombinaci Pilulek Xiao Pi + Elixíru Xin An Bao (www.cinske-zbozi.cz)
Mirek
+1 #6 Mirek 2016-04-24 10:41
Dobrý den,
žádám o radu, jelikož si myslím, že trpím tímto syndromem.Divné je, že je to přechodný stav - za normálních okolností jsem komunikativní ( někdy až moc :-) ), ale pak zničeho nic přijde apatie, deprese a poruchy soustředěností. Vždy to odejde tak po týdnu, ale za nějakou dobu se to vrátí znova... Co myslíte, jedná se o zmíněný syndrom?
Poradna
+1 #7 Poradna 2016-04-25 15:47
Vážený pane Mirku,
typický chronický únavový syndrom jen tak nezmizí, ve Vašem případě se jedná spiš o vyčerpanost.
Nazaret
#8 Nazaret 2017-05-18 04:53
Zdravím vás,jsem vyčerpaná, bez energie,jen co se probudím,nespav ost,apatie,nála dovost,stále bych spala.Trvá to cca 4roky.Občas i úzkost.. Může jít o tento syndrom??Co doporučujete?Dě kuji Hezký den.
Nazaret
#9 Nazaret 2017-05-18 05:18
P.S. k mému dotazu..velmi častá bolest hlavy v oblasti krční páteře i kříže.Snažím se cvičit.Často i nechuť jíst..Střídání nálad.A i nezájem o sex..Moc mě tyto stavy trápí..Děkuji a těším se na odpověď i pomoc pokud to půjde.
Poradna
#10 Poradna 2017-05-18 12:15
Odpověď pro Nazaret:
ano, může jít o tento syndrom. Doporučujeme Pilulky Xiao Pi (http://www.cinske-zbozi.cz/online-prodej/category/product/30-posileni-imunity/1038-pilulky-xiao-pi), Elixír Laoli (http://www.cinske-zbozi.cz/online-prodej/category/product/30-posileni-imunity/1032-elixir-laoli), Pilule Velké obnovování (http://www.cinske-zbozi.cz/online-prodej/category/product/30-posileni-imunity/1037-pilule-velke-obnovovani-shi-quan-da-bu-wan).
Nebo objednat se k Čínskému lékaři 773 178 889.
Burka
#11 Burka 2017-09-18 17:50
Dobrý den :-)
Hledám pomoc pro vyřešení svých problémů. Jsem stále unavená. Po probuzení mám energii tak na dvě hodiny a pak se doslova přemlouvám, abych fungovala.Mám zažívací potíže.Nedávno jsem prodělala zánět močového měchýře a teď řeším zánět dělohy.Už asi půl roku jsem bez energie, přecitlivěla,ap atická a můj výkon spadl na 20%.Nemám náladu na lidi, uzavírám se do sebe a jsem málomluvná. Nebaví mě vůbec nic a neraduji se ani z nového domu do kterého jsme se před rokem přestěhovali.Vě ci mám stále v krabicích a nevidím v ničem smysl. Mívám deprese a úzkostné stavy, kdy mám obrovský strach o své zdraví.Asi jsem se dopracovala k únavovému syndromu, viďte?
Děkuji za odpověď a cennou radu.Iva
Ferda polašek
#12 Ferda polašek 2018-07-13 18:13
Ahoj ivo taky tim trpim už asi 25 roku a doktoři to neumi lečit měl jsem borerii a jsem v prdeli i ze zdravotnictvi,. .Ferda

You have no rights to post comments