Bradavice bývají poměrně častou nepříjemností především u dětí a adolescentů. Nejde o nic závažného, ale je to nepříjemné a neestetické onemocnění, které se v západní medicíně běžně léčí metodou, která bývá zdlouhavá, bolestivá a někdy se řeší i chirurgickým zásahem. Pojďme se seznámit s jinou, příjemnější metodou léčby, která je založená na přírodní bázi, velice účinná, bez vedlejších účinků a narušení kůže.
Co způsobuje bradavice?
Bradavice jsou kožní výrůstky způsobené lidským kožním papilomavirem (HPV). HPV virus se obvykle dostane do těla přes oblast poraněné pokožky a infikuje horní vrstvy kůže. Virus vyprovokuje rychlí růst horní vrstvy, kde se tvoří bradavice. Většina bradavic zmizí během pár měsíců nebo let.
Bradavice mohou růst kdekoliv na těle a existují různé druhy. Například běžné bradavice rostou nejčastěji na rukou, ale mohou růst i jinde. Plantární bradavice rostou na chodidlech.
Jaké jsou příznaky bradavic?
Bradavice se vytvářejí v široké škále tvarů a velikostí. Některé bradavice mají hrubý povrch, jiné naopak hladký. V jádru bradavice rostou drobné cévy (kapiláry), které ji vyživují krví. U pravých i plantárních bradavic, tyto cévy mohou vypadat jako drobné tmavé tečky v centru bradavice.
Pravé bradavice se obvykle objevují na rukou, i když mohou růst na jakékoliv části těla. Obvykle se jedná o drsné, šedo-hnědé, kupole ve tvaru výrůstků. Nebývají bolestivé, ale pokud začnou růst kolem nehtů a zarůstat pod nehtová lůžka, pak je možné je cítit. Jsou ostře ohraničené, oválné s drsným povrchem.
Plantární bradavice nejčastěji vyrůstají v oblasti chodidla. V místech, kde je vyvíjen největší tlak na bradavici se může vyvinout silná vrstva tuhé kůže podobná kalusu a vzhledem k tlaku na chodidlo pak bradavice zarůstá dovnitř do hloubky. Jakmile se mozoly a bradavice zvětší, chůze může být bolestivá. Jedná se o jedny z nejobtížněji léčitelných bradavic a většinou u nich dochází k častým recidivám (znovu objevení bradavice).
Ploché bradavice se obvykle nacházejí v oblasti obličeje, na rukou nebo nohou. Jsou malé a většinou jich je v jedné oblasti hned několik. Vypadají jako růžové ploché puchýřky s hladkým povrchem. Mohou být růžové, světle hnědé nebo světle žluté, nejsou bolestivé. Ploché bradavice se často šíří při holení.
Dalším druhem bradavic jsou strapčovité bradavice, které bývají pleťově zbarvené, nitkovité a často se nachází v ústních koutcích, nosních dírkách nebo jinde v oblasti obličeje a krku.
Nutné je zmínit i bradavice, které se tvoří v oblasti genitálií (kondylomy), a které se přenášejí výhradně pohlavním stykem zahrnující orální, genitální či anální sex s infikovaným partnerem. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších pohlavních nemocí u nás. Je možné je indentifikovat podle jejich vzhledu, důležité je rozpoznání těchto bradavic od zhoubného nádoru, proto se při nejisté diagnóze posílá vzorek k prozkoumání.
Jak se bradavice šíří?
Bradavice se snadno šíří přímým kontaktem s lidským papilomavirem. Znovu se infikovat je možné pokud se dotknete bradavice a vzápětí jiné části svého těla. Můžete nakazit jinou osobu sdílením ručníků, holicích strojků, nebo jiných osobních předmětů. Poté, co se přímo dotknete HPV viru, může trvat mnoho měsíců, než si všimnete, že se pod kůží vytvořila nová bradavice.
Je nepravděpodobné, že dostanete bradavice pokaždé, když přijdete do kontaktu s HPV. Někteří lidé jsou náchylnější k bradavicím, než jiní.
Mezi rizikové faktory vzniku bradavic patří:
• oslabený imunitní systém
• věk - bradavice se vyskytují nejčastěji u dětí a mladých dospělých. S postupem věku jich je čím dál tím méně nebo zcela zmizí
• chůze na boso na vlhkém povrchu (veřejné sprchy, šatny, bazény, apod.)
• sdílení ručníků, holicích strojků a jiných osobních věcí
• kousání nehtů či kůžičky
• nošení uzavřených nebo těsných bot, které způsobují pocení nohou
Léčba bradavic z pohledu západní medicíny
I přesto, že více než polovina bradavic se samo vyléčí do jednoho roku (pokud je váš imunitní systém silný), tak je léčba doporučována už jen z toho důvodu, že jsou vysoce nakažlivé a lehce se roznášejí z místa na místo. Také jsou často velice nevzhledné a některé časem i bolí, takže lepší je se jich zbavit, jakmile se začnou na našem těle rozvíjet.
Často prvním pokusem o vyléčení bradavic bývá domácí léčba. Je bezbolestná a někdy i účinná. Někdy může být však velice zdhlouhavá a infikovaná osoba by se měla připravit, že bude zapotřebí být při léčbě vytvrvalá/ý.
Při domácí léčbě vulgárních bradavic se používá kyselina salycilová, která způsobí postupné změknutí zrohovatělých útvarů, které se následně bezbolestně odstraní skalpelem
K jedné nejčastější metodě západní léčby patří „zmrazení“ bradavic tekutým dusíkem. Zmrazení může být krátkodobě bolestivé a pokud se jedná o chodidla, pak je nutné počítat s tím, že nebude možné na zmrazené části vyvíjet tlak (omezit chůzi, nechodit). Někdy je nutné léčbu opakovat, někdy ne, na každého tato metoda působí jinak. Výsledek je nezaručený.
Další možnost, kterou západní medicína nabízí je chirurgické odstranění. Oblast bradavic se lokálně umrtví a bradavice odstraní. Dochází však porušení kůže.
Před kteroukoliv z těchto možností můžete zkusit i léčbu pomocí česneku, šťávy z vlaštovičníku nebo včelí propolis, který bývá velice účinný obzvláště u pravých a plantárních bradavic.
Léčení bradavic z pohledu čínské medicíny
Vzhledem k tomu, že léčba bradavic západní medicínou nemusí vždy fungovat, může být velice zdlouhavá (zabrat i roky), bolestivá a v některých případech i narušit vzhled kůže, je dobré si přečít o možnostech léčby pomocí bylin, které působí nejenom na lokální zničení bradavic, ale i odstranění viru který je způsobuje.
Příklad z praxe:
V našem centru TČM jsme se setkali s bradavicemi u jedné osmileté holčičky, která měla opravdu bohatý výsev bradavic, u nichž už docházelo k deformacím. Vzhledem k tomu, že jde o virové onemocnění, nasadili jsme nejdříve měsíční kůru, která byla zaměřena na vyhnání virů z těla ven. Použili jsme snadno rozpustný výtažek Woad (Vajda), který silně ochladí organismus a zneutralizuje prostředí vhodné pro bakterie.
Maminka jí mazala ložiska neředěným roztokem Jie Er Yin, a to 1-2x denně, někdy prý i 3x.
První známky zlepšení byly vidět po zhruba třech měsících, po dalších třech měsících byly bradavice zcela pryč. Bradavice začaly usychat a postupně odpadávaly, jiné se již netvořily. Kůra byla velice účinná a bez jakýkoliv následků. Určitě bychom tímto doporučili zkusit bylinnou kůru, v případě, že vám nic jiného nepomáhá. Neváhejte a přijďte k nám zkusit bezbolestnou a účinnou léčbu bradavic.