bolestivá menstruaceJe jen málo zaměstnavatelů, kteří by tolerovali svou zaměstnankyni každý měsíc mimo kancelář na kratší či delší dobu. I když existují takové firmy, které mají zavedené pracovní volno pro menstruující ženy a jsou si vědomi, že žena je pak více výkonnější, ale takové pravidlo mají zavedené jen v několika málo zemích. Pro některé ženy je měsíční menstruace noční můrou a snaží se s tím žít s pomocí léků, které jim pomáhají jen v období bolestí, avšak dlouhodobě problém neřeší.

Jakou má příčinu bolestivá menstruace?

Bolestivá menstruace bývá často vnímána jako bolest v podbřišku, zádech a kříži. Křeče v podbřišku jsou nárazové a mohou být doprovázeny i bolestmi v bedrech, nevolností a někdy i zvracením. Ze západního hlediska klíčovou roli těchto bolestí hrají hormony tzv.prostaglandiny. Vysoká hladina prostaglandinů zvyšuje stahy děložní svaloviny, děloha se tak nedokrvuje. Jejich vyšší koncentrace může mít vliv i na svalstvo střevní stěny, což vede k průjmům.Příčinou křečí a bolestí je i nerovnováha hormonů estrogenů a progesteronů, jež produkují vaječníky.

Odborný název pro bolestivou menstruaci se nazývá dysmenorea. Existují dva druhy: primární a sekundární dysmenorea.

Primární dysmenorea bývá u dívek ve věku 15-25 let a po porodu obvykle odezní, někdy však přetrvává po celý fertilní život ženy. Vzhledem k tomu, že se jedná o menstruační bolest, která vzniká při prvním menstruačním krvácení, je vhodné dívku psychicky připravit, že se nejedná o nic vážného. Pokud bychom jí tvrdili, že s menstruací souvisí nepříjemné pocity nebo pravidelné bolesti, pak by je mohla pociťovat, zcela bezdůvodně.

Sekundární dysmenorea bývá spíše u žen ve věku nad 30 let, a to vzhledem ke strukturálním změnám v malé pánvi. Nejčastější příčinou těchto bolestí je tzv. pánevní endometrióza. Jedná se o cysty vyplněné tmavohnědou tekutinou, necystická endometriální tkáň a srůsty. Je to stav, kdy se děložní sliznice vyskytuje na místech, kde nemá co dělat, např. ve vaječnících, močovém měchýři či tlustém střevě. Endometrióza způsobuje bolesti hlavně před začátkem a v prvních dnech menstruace, dlouhodobé bolesti v podbřišku, bolesti při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči. Nezřídka je endometrióza i příčinou neplodnosti, podle literatury se vyskytuje u 20-50% neplodných žen. V případě, že máte podezření na endometriózu neváhejte navštívit svého gynekologa.

Jaké jsou další příčiny bolestí?

  • rodová dědičnost
  • kouření
  • silné krvácení při menstruaci
  • nepravidelná menstruace
  • předčasná puberta – před dosažením 11ti let

Pro zmírnění menstruačních bolestí se doporučuje teplo a klid. Dopřejte si teplou koupel, přikládejte teplé obklady, lehce masírujte břicho a záda, jež zrelaxuje svalstvo.Vyhýbejte se kofeinu, kouření, alkoholu, soli. Doporučuje se upravit životosprávu, pít hodně tekutin, jíst hodně zeleniny a ovoce, celozrnné potraviny.

Naopak vyhnout se bílé mouce, cukru a živočišným tukům. Zařadit potraviny bohaté na vápník, hořčík a také vitaminy B (především B6), C a E. Patří k nim fazole, mandle a tmavě zelená listová zelenina (např. špenát a kapusta). Dále vyhýbat se kofeinu, alkoholu, tabáku, méně solit. Doporučují se i bylinné čaje (např. kontryhel obecný), ale i speciální směsi bylinek určené právě pro tyto případy.

Jak na bolestivou menstruaci nahlíží čínská medicína?

Ne nadarmo se zkouší i alternativní metody jako je akupunktura či akupresura, bývají totiž velice účinné a hlavně mohou vyřešit problém nadobro. Tradiční čínská medicína nahlíží na bolestivou menstruaci dle symptomů, tzn. bodavá bolest se pojí s blokádou čchi a krve v játrech, tupá bolest je z chladu, něco jako kdybychom si představili zamrzlou řeku, která se snaží dostat na povrch, a proto je doporučeno vyvarovat se studenému jídlu a pití a naopak dodávat teplé, aby se led roztál.

Příčinou stagnace energie v játrech bývají nadměrné nebo nevyrovnané emoce jako hněv či deprese, které mohou vyvolat tíseň, vznětlivost. Může se projevovat jako nadýmání, dusivý pocit na hrudi, pocity rozpínání v prsou, podbřišku nebo pod žebry, časté vzdychání a stává se tak před menstruací a po jejím začátku ustupují. Stagnaci krve často předchází právě stagnace energie.

Chlad v děloze může být způsobený konzumací studených potravin a nápojů, které oslabují ohřívací schopnost organismu, zpomalují tok krve, dochází k jejímu zahuštění a bolesti nastávají většinou před menstruací. Může se projevit zpožděním menstruace, slabou a přerušovanou menstruací, pocitem zimy, studenými končetinami, tvorbou otoků. Bolesti ustoupí při dodání vnitřního i vnějšího tepla.

V čínské medicíně využívají bylinné přípravky, které svou recepturou jsou zacíleny na tyto příčiny bolestí. Konkrétně na uklidnění ducha a odbourání stagnace čchi v játrech, naplňují játra krví, posouvají čchi a krev. Odstraňují depresi způsobenou stagnací čchi v játrech.Vstupují do meridiánu jater a ledvin, posilují Jang, krev, podporují esenci Jing Čchi. Cílem těchto preparátů je jednoduše zahřát a rozproudit krev a uvolnit tak bodavé či tupé bolesti menstruace. Při dlouhodobém používání máte od bolestí na dobro pokoj.

Příklad použití bylinných přípravků čínské medicíny:

pilulky Xiao Yao Wan – 1 zarovnané víčko z balení pilulek (cca 90 ks) 1x denně při jídle, spolknout (nerozžvýkávat) a zapít teplou vodou.

pilulky Vitavaz - 20 kuliček 2x denně před jídlem

elixír Xin An Bao - vypít půl lahvičky 2x denně

Xiao Yao WanVitavazXin An Bao

U bolestí způsobené chladem se doporučuje:

pilule Bílý Fénix - 1/2 pilule 2x denně

elixír Xin An Bao - půl lahvičky 2x denně

nebo

elixír Laoli - půl lahvičky 2x denně v první půlce dne

elixír Xin An Bao - půl lahvičky 2x denně

Bílý FenixLaoli

Zmíněné přípravky dlouhodobě odstraňují příčiny vzniku disharmonie v těle a netlumí signály - volání o pomoc, jež nám posílá náš organizmus. 

Vhodná jsou i cvičení jako je jóga, čchi-kung nebo tai-chi. Všeobecně je dobré sportovat kvůli lepšímu oběhu krve v těle. Však příliš namáhavé sportovní aktivity nejsou v období menstruace vhodné. Doporučují se i tance, které jsou zaměřené na pánevní dno. Jakýkoliv pohyb či prodýchnutí této části těla může u někoho časem vyvolat nejdříve zhoršení menstruačních bolestí, ale následné dlouhodobé zlepšení. Celkově je dobré vyhýbat se stresu, který stahuje a blokuje cirkulaci krve, takže berte všechno s lehkostí a bez starostí.

Objednat se na individuální konzultaci k našim praktikům TČM můžete telefonický nebo e-mailem přes formulář v sekci KONTAKTY

Záznam webináře na toto téma můžete shlédnout zdarma hned po registraci.