Co znamená Guasha?

masáž guasha

Starověká čínská masáž guasha je v reflexní terapii prakticky neznámá. Překlad tohoto pojmu: „gua“ – „pohyb v jednom směru, škrábat“, „sha“ – „špatný“ – znamená doslova "seškrábat všechno špatné". V této léčebné metodě se používá malá destička, pomocí které se ošetřují určité oblasti těla, obličeje a hlavy, včetně různých bodů a reflexních zón. Rozlišují se tři typy masáží guasha: preventivní, kosmetická a lékařsko-diagnostická, která je popsána v tomto článku.

Masáž guasha skvěle kombinuje jednoduchost provedení s výbornou účinností. Je při ní vyloučena těžká etapa přesné lokalizace místa, kterou je nutné provést například při akupunktuře nebo moxování. Také nemusíme pracně aplikovat jehlu nebo jinak působit na každý individuální bod, protože ovlivňujeme poměrně velké léčebné zóny. Navíc, máte-li zkušeného učitele, naučíte se správně používat destičku během několika lekcí.

Aplikace masáže guasha

Masáž guasha zahrnuje tři hlavní způsoby expozice: xie-gua - rychlý pohyb se silným tlakem (metoda rozptýlení), bu-gua - pomalý pohyb s lehkým tlakem a pyn-bu-xie - pomalý pohyb se silným tlakem. Používají se destičky různé konfigurace vyrobené z nefritu nebo z rohů čínských zvířat. Masáž se provádí za použití speciálního oleje.

Aplikaci hlavní části guaša trvá 20 až 25 minut. Vliv masáže nastává okamžitě: terapeutická oblast nejprve silně zčervená a může se objevit pálení. Na pokožce se mohou v oblastech projekce patologického procesu vyskytnout hemoragické skvrny "sha". Takovým způsobem se na pokožce ukazuje "odpad". Jsou to místa s vysokým obsahem kyseliny mléčné. Skvrny mohou být téměř černé – jedná se o tzv. "neživou" krev. Vzhled těchto skvrn může pacienta vystrašit, ale postup sám o sobě není obvykle bolestivý. Jen občas, když je patologický proces dlouhodobý a zanedbaný, jsou hemoragie velké a pacient může cítit bolest, která však zmizí bezprostředně po ukončení procedury.

Pozitivní přínosy masáže guaša

Masáž zlepšuje metabolické procesy v kůži a odstraňuje toxiny. Proto se pokožka po ukončení procedury očišťuje a otírá. Masáž guaša bývá často doplněna baňkováním a moxováním pelyňkovým doutníkem. Během dne by měl pacient pít teplou vodu, aby se toxiny mohly lépe vyplavit z těla ven.

Po masáži se může vyskytnout pocit velké únavy jako třeba po cvičení: účinek masáže guasha je srovnatelný s běháním na vzdálenost 20 km.

Na místě skvrn se následně vyskytují modřiny, které ovšem rychle mizí - během 2-3 dnů. Optimální frekvence ošetření je 1-2krát týdně po zmizení modřin z předchozí masáže. Léčebná kúra zahrnuje 10 až 20 sezení. Takové kúry je vhodné provádět jednou ročně.

Účinek masáže guasha často nastává již během průběhu masáže samotné. Z tohoto důvodu je možné ji použít v akutní fázi onemocnění k odstranění ostrých symptomů. Proces léčby může projít nejprve zhoršením, pacient musí dopředu vědět to, že druhý den mohou jeho potíže zesílit a může se objevit i nepříjemný tělesný pach. V čínské medicíně ovšem existuje pravidlo, které říká: "Nenastane-li zhoršení – nenastane léčba, jen úleva". Celá kúra gua-sha vede k trvalému zlepšení stavu organismu a má preventivní účinek díky spuštění hlubokých léčivých mechanismů.

V tomto článku nebudeme rozebírat všechny aspekty teorie onemocnění ani principy tradiční čínské medicíny, musíme ale poznamenat, že lékař může pomocí masáže guasha ovlivnit celé tělo.

Její pomocí pomáháte normalizovat vzájemné vnitřní působení mezi orgány, což vede k vymizení určitého chorobného procesu, k celkovému  ozdravení a omlazování organismu. Z hlediska TČM tak "horko a chlad, vítr a vlhko," které vstoupily do těla, "odcházejí ven". Gua-sha posiluje procesy metabolismu a vylučování. Průběžné používání této metody zpomaluje stárnutí.

Masáž Guaša v Číně

masáže kvaša

V současné Číně je masáž guasha široce rozšířená. Hraje důležitou roli při dodržování zdravého životního stylu a je součástí preventivního přístupu k nemocem. Guasha je nejen typická pro čínskou medicínu, ale je i hluboce zakořeněná v tradici čínského lidu.
Tento přístup ke zdraví se odráží nejen v ohromující průměrné délce života populace, která se pohybuje nad 80 let, ale co je důležitější – i v kvalitě života, tedy ve vyšší aktivitě sahající až do vysokého věku.

Oblast působnosti masáže guasha je velmi široká. V Číně praktiky TČM uvádí několik příkladů jejích terapeutických účinků:

  • při osteochondróze – zlepšuje se krevní oběh v postižených oblastech, roste tok lymfy, což pomáhá odstranit otok a s ním spojené bolesti a uvolňuje svalové křeče
  • působení na aktivní body v okolí postiženého kloubu snižuje otok okolních tkání, obnovuje normální krevní oběh a lymfatický oběh, ulevuje od bolesti, zlepšuje pohyblivost kloubů
  • při nachlazení, zánětu průdušek - působením na projekční body plic snižuje otok bronchiální sliznice, zlepšuje drenážní funkci dýchacích cest, zmírňuje dušnost a kašel
  • při zánětu žlučníku uvolňuje masáž křeče, normalizuje jeho pohyblivost, odstraňuje bolesti a zmírňuje pocit nevolnosti
  • provádění masáže guasha na reflexních zónách zad a břicha zlepšuje krevní oběh a normalizuje lymfatický tok v pánvi, což odstraňuje krevní stáze v této oblasti, zbavuje zánětů a normalizuje funkční aktivitu pánevních orgánů, což vede k resorpci srůstů
  • působením na jednotlivé části těla zlepšuje stav kardio-vaskulárního systému čímž snižuje krevní tlak, normalizuje srdeční tep a odstraňuje dušnost v důsledku srdečního onemocnění

Masáž guasha zlepšuje stav pleti tím, že odstraňuje toxiny, pigmentaci či akné, čímž dochází k omlazení pokožky. Má příznivý vliv i na nervový systém: zlepšuje spánek, zmírňuje úzkost a zlepšuje chuť k jídlu zhoršenou v důsledku nervových poruch. Obecně zlepšuje stav organismu, zvyšuje tonus a odolnost vůči infekcím.

Kontraindikace k masáži guasha (kvaša, guaša)

Je třeba vzít v úvahu kontraindikace k masáži guasha: kožní alergie, infekční kožní nemoci, snížení počtu krevních destiček, porušený povrch kůže, zlomené či srůstající kosti, snížená funkce ledvin, otoky při jaterní cirhóze, rozsáhlé otoky těla, vysoký krevní tlak, těhotenství.

Doporučení naších specialistů

masáže kvaša

Rádi bychom svým budoucím klientům prezentovali masáž guasha jako metodu, která nemá skoro nic společného se zábavou a relaxací. Je to efektivní nástroj pro podporu zdraví a léčbu mnoha symptomů. Rozhodně vždy se doporučuje kúra minimálně pěti aplikací. Mate-li zájem vyřešit své zdravotní problémy a to vše bez léků a chemie – seznamte se s tradiční čínskou medicínou přes masáž guasha. Objednat se můžete telefonicky nebo mailem.
Tel: +420 773 178 889 od 8-00 do 18-00        

Více informací pro zájemce o kurz Gua Sha najdete zde

 

Komentáře   

Jana Malá
#1 Jana Malá 2016-05-10 06:39
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou.Jsem kosmetička a ráda bych absolvovala kurz kosmetické masáže quasha a ráda bych se poradila kam jít aby úroveň znalostí byla výborná.
Moc děkuji za Vaši odpověď.
Jana Malá
Poradna
#2 Poradna 2016-06-23 18:48
paní Malá,
abychom Vám mohli doporučit lektora nebo společnost na výuku kosmetické Gua Sha masáže museli bychom mít dostatek informací. Nikdo z nás nebyl účastníkem cizích kurzů. Náš vlastní lektor na Gua Sha masáž studoval přímo od čínských odborníků ve speciálním programu na všechny možné typy aplikace Gua Sha. Pro maséry a kosmetičky se techniky hodně liší a u Vás je dobrý absolvovat Gua Sha pro obličej. Podobný kurz v Centru ČÍNSKÝ LÉKÁŘ provádíme dva krát do roka a pokud pošlete svou poptávku přes formulář v kontaktech, tak Vás můžeme potom předem informovat o termínech kurzu Gua Sha pro kosmetičky.
Ladislava Bláhová
#3 Ladislava Bláhová 2016-08-09 15:39
Dobrý den,pěkně prosímjsou již vypsány termíny na školení masáž Gua Sha? děkuji velice
S pozdravem Ladislava Bláhová
Leona
#4 Leona 2016-11-22 15:00
Dobrý den, píši s dotazem. V současné době mám výhřez ploténky a osteochondrozu ploteének v bederní části. Hledám způsob lečby. Prosím poradíte mi zda tento typ masáže má léčebné účinky na ploténky.

Děkuji Osinová
Martina Pastuchova
#5 Martina Pastuchova 2016-11-29 11:16
dobry den, planujete organizovať kurzy alebo semináre k tejto liečebnej metóde?
Dakujem za info.
Pekny den,
Pastuchova
Poradna
#6 Poradna 2017-01-03 19:03
Dobrý den, paní Pastuchová
kurzy masáží Gua Sha pořádáme pravidelně. Nejbližší termín je již tento měsíc 27.1.2017, informace naleznete v menu - vzdělávací kurzy. pokud budete mít k tomu dotazy, neváhejte nás kontaktovat telefonicky.
Děkujeme a přejeme hezký den. ČL

You have no rights to post comments