zimni stravaAť je Váš záměr jakýkoliv, tak pamatujte na to, že zima (zejména pak leden) je pro dietu nejhorším obdobím v roce.

příroda má své zákonitosti a cykly, kterými se naše tělo autonomně, tj. nezávisle na naší vůli, řídí. Četné večírky s přemírou tučného jídla a alkoholu, nedostatek kvalitního spánku, spěch při jídle, stresující prostředí a málo pohybu, jsou v lednu jako mávnutím kouzelného proutku vystřídány za výrazné fyzické aktivity a nízkokalorické potraviny. Možná si říkáte, co je na tom špatného? Hlavně to, že oba směry jdou do extrému a odebírají tělu životně důležitou energii ledvin, která dominuje zimnímu období.

Hlavním úkolem energie ledvin je hromadit a uchovávat. Stejně jako medvěd přežije zimu na nahromaděných rezervách, ledviny dokáží uchovat naší životní esenci, která je chlebem životní energie. Ledviny jsou zodpovědné za reprodukční orgány, tudíž řídí naší sexualitu a zároveň vytvářejí stavební kameny pro vznik nového života. Na základě síly esence se odvíjí prenatální vývoj plodu, posléze jeho růst a schopnost regenerace. Z esence se tvoří mozek, mícha, dřeň - kosti, zuby krev a vlasy. Různé extrémy ve stravování i cvičení přirozenou povahu ledvin narušují.

Tradiční čínská medicína vnímá stravu jako zásadní zdroj energie a krve v organismu. Principy, kterými se stravování řídí jsou poměrně jednoduché, pragmatické a ohromující svým důkladně propracovaným systémem jdoucím v souladu s přírodními zákony. Čínská dietetika se řídí ročním obdobím, sleduje tepelné vlastnosti potravin a jejich energii. Nevylučuje střídmou konzumaci masa, ani jiných potravin, které jsou často v západních systémech stavěny na hranu extrému. Důležité je, aby byla potravina schopná dodat organismu to, co skutečně potřebuje. Vyčerpanému organismu pomůže v zimě konzumace vepřového masa doplňovat krev, kdežto organismu silně přehřátému tato konzumace uškodí. Např. máte-li studené ruce a jste unaveni, je nutné volit takové potraviny, které výrazně zahřívají a doplňují energii.

Avšak nejsou to ledviny, které odpovídají za proces trávení, ale dráha sleziny a žaludku, která přebytky ukládá do rezerv dráhy ledvin.

Dráha sleziny (slinivky) a žaludku je v čínské dietetice považována za jednu z nejdůležitějších drah, a to hlavně z toho důvodu, že rozesílá energii do všech ostatních částí našeho těla a své přebytky ukládá do dráhy ledvin. Vědomi si této funkce můžeme poskládat další souvislosti. Je-li dráha sleziny v harmonii díky vyvážené stravě, pohybu a zdravé psychické kondici, tak je i dráha ledvin v harmonii, ukládá zásoby tj. uchovává a v případě různých alkoholových excesů, emočních vypětí a nárazovému stresu se dokáže poměrně rychle regenerovat, jelikož má z čeho čerpat. Ženy a muži s vyrovnanou dráhou sleziny mají velmi dobré zažívaní, ale také libido, zdravou tělesnou konstituci, pevné kosti, zuby a vlasy. Prostě jsou takovým prototypem dokonalého já. Také se zde poznáváte?

Dráha sleziny je totiž vůbec nejdůležitější v produkci krve a energie čchi.

A z toho lze odvodit i opačnou situaci. V případě oslabené nebo nedostatečné dráhy sleziny vlivem nevhodné stravy, špatně zvoleného pohybu (není pohyb jako pohyb a pro určité typy má např. kardio trénink velmi neblahé účinky), dlouho trvajícím stresem, častým emočním vypětím, kouřením, pitím tvrdého alkoholu, černé kávy a přeslazených nápojů se dráha sleziny rychle vyčerpává a sahá do rezerv dráhy ledvin. Následkem toho dochází k vyčerpanosti organismu, který se projeví na kvalitě životě. Oslabený organismus není schopný se dostatečně bránit a nemoc na sebe nenechá dlouho čekat.

Jak poznám oslabenou dráhu sleziny a ledvin?

Oslabená dráha sleziny a ledvin se často projevuje konstitučně - vyhublá nebo otylá postava se sklonem k horkosti či chladu, trávicí potíže různého původu, menstruační potíže a celulitida u žen. Častým projevem je celkové zpomalení nebo naopak zrychlení, nechuť na sex, neplodnost, apatie, nespavost nebo nadměrná spavost, deprese, ztráta smyslu a chuti do života, ale také dentální obtíže,vypadávání, řídnutí a lámání vlasů, bolesti svalů, kostí i kloubů. Nutno podotknout, že tento výčet patří jen k hrstce symptomů, které můžeme pozorovat.

Důležité je uchovat krev - životní tekutinu. Není podstatné množství, ale povaha, nebo-li energie krve

Potraviny, kterými lze doplňovat krev a energii čchi v organismu celoročně jsou např.

sušené meruňky,švestky, jablka, řasy, bylinné čaje ideálně z kopřivy, petržel, řeřicha, fazole adzuki, vajíčka, ryby (mořské plody - např. ústřice), hovězí, jehněčí, vepřové maso - ideálně vnitřnosti a libové části, kořenová zelenina, fermentované sójové výrobky např. tempeh, luštěniny -pohanka, jáhly, kroupy, quinoa, z obilovin např. proso

Dle sezóny poté vybíráme listovou zeleninu, pro svůj vysoký obsah chlorofylu. Např. v lednu je velmi dobré konzumovat růžičkovou kapustu a pórek, protože jsou u nás v tomto období čerstvě k dostání. Dále také houby jako hlíva ústričná, jidášovo ucho, penízovka sametová (sice neobsahuje chlorofyl, ale zato mnoho cenných stopových prvků)

Ze spíže vybíráme:

červené brambory, celer, cibuli, česnek, dýni, mrkev, petržel, ředkev, řepu, zelí - červené i bílé a další dary přírody, co jsme stihli na podzim uchovat.

Na podzim se dobrá hospodyně připravuje na příchod zimy a uchovává potraviny na zimu...Pamatujete si k jakému orgánu se tato vlastnost vztahuje?

To, co si sami doma neuděláte, ale přesto je dobré mít vždy po ruce.

Hlohové trubičky - jsou velmi prospěšným pomocníkem při zažívacích obtížích různého původu, zejména však po konzumaci tučnější stravy a stravy bohaté na bílkoviny a tuky obecně. Navíc podporují apetit, snižují krevní tlak a čistí krev. Díky své příjemné sladko-kyselé chuti a nutriční vyváženosti jsou prohlášeny za jednu z mála dobrot, která je doporučená při redukční dietě.

Švestka kouzelná krása (Xian zi mei) - velmi vděčná pomocnice při zácpě - zlepšuje peristaltiku tlustého střeva, aniž by bránila vstřebávání živin, a to díky přidanému obsahu probiotik. Švestka je kouzelná zejména proto, že odvádí toxiny z těla a tím napomáhá nenásilným způsobem snižovat hmotnost

Karvipar - známý rovněž pod pojmem “střevní kartáč”. Napomáhá snadnějšímu odtoku žluči, odstraňuje pocit hořkosti v ústech, bolest v oblasti jater a střev, pálení žáhy, ale i alergické projevy na pokožce např. kopřivku. Má pozitivní vliv na kvalitu střevní mikroflóry - doporučuje se při jarní očistě, ale i celoročně, zejména po různých společenských akcí, svátcích a oslavách.

A na závěr snad jen podotknout, že jsou i potraviny, které výrazně škodí dráze sleziny a ledvin..neb čemu se raději vyhnout

Velmi omezeně konzumujeme tučné, rafinované, umělé potraviny a komerčně dostupné sladkosti. V zimě bychom se měli vyhýbat syrovému ovoci a zelenině, mlékárenským výrobkům a cukru nebo je jíst s mírou, jelikož způsobují vlhkost ve slezině. Znáte tzv. OTP - okrasný tukový prstenec? Tak to je právě to, co dělá vlhkost ve slezině. Neznamená to ovšem, že se musíte mléčným výrobkům vyhýbat úplně, to je mýtus!

Věřím, že po přečtení článku jste pochopili, proč není leden ideálním měsícem na drastické hubnutí, silové cvičení nebo fyzicky náročné sporty. Nicméně neznamená to, že nemáme dělat nic, naopak. Leden je třeba začít harmonicky - tj. vyrovnáváním předchozích extrémů a doplňováním energie ledvin jak vhodnou stravou, tak i cvičením jako je např. čchi-kung.

Jsme to, co jíme nebo jíme to, co jsme? Jak to vlastně je?

Potravina není jenom hmota, ale má svou energii a tepelné vlastnosti. Na to při výběru potravin nesmíme zapomenout.

zimni strava leden

Pokud nevíte jaké energetické a tepelné vlastnosti jednotlivé potraviny mají nebo to, jaký jste to konstituční typ, tak vřele doporučujeme absolvovat dvoudenní seminář Ing. Andreje Jadeviche, který na semináři Stravování dle TČM velmi jasně a prakticky pohovoří právě o těchto záležitostech. 

  

  


You have no rights to post comments