V létě si rádi užíváme volna, jezdíme na dovolené, kempujeme, grilujeme na zahradě, jezdíme k vodě a i v tomto období bezstarostnosti bychom měli být pozorní na to, co kde jíme a v jakých podmínkách jsou potraviny připravovány. Právě v teplých měsících dochází k větší kazivosti potravin a často jsou připravovány na místech s nižší hygienou, a tak nikdo z nás by jistě nechtěl dostat salmonelózu!
Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu, přičemž bakterie se nazývá Salmonela. Salmonela si nachází lehce dostupná místa, aby se dostala do našeho těla – potraviny, špinavé ruce, nádobí, atd. Nakažený dostane průjem, má horečku, křeče v břiše, zvrací, a to zhruba do 12-72 hodin po infekci. Nemoc obvykle trvá 4 až 7 dnů. Je pravdou, že většina lidí se uzdraví bez jakékoliv léčby. V jiných případech ale průjem může být tak silný a dehydratovat natolik, že pacient musí být hospitalizován. U těchto pacientů se infekční Salmonela může šířit ze střev do krevního oběhu, a poté do dalších míst. V těchto případech Salmonela může být i příčinou smrti.
Nejvíce v ohrožení jsou starší osoby, děti a osoby s narušenou imunitou, protože se hůře vyrovnávají se ztrátou tekutin při průjmu a zvracení.
Existují dlouhodobé následky Salmonelózy?
Lidé s průjmem se obvykle úplně uzdraví, i když může trvat až několik měsíců, než se jejich vyprazdňování tlustého střeva dostane zcela do normálu.
U malého počtu lidí se salmonelózou se mohou vyvinout bolesti kloubů, čemuž se říká reaktivní artritida. Reaktivní artritida může trvat měsíce nebo roky a může vést k chronické artritidě, což pak může být obtížné léčit. Antibiotická léčba počáteční salmonelózy nedělá rozdíl v tom, zda se u pacienta artritida v pozdějším stádiu vyvine. Lidé s reaktivní artritidou mohou také dojít ke stavu, kdy dojde k podráždění očí a bolestivému močení.
Je Salmonela nakažlivá?
Ano, mnoho bakterií rodu Salmonela jsou nakažlivé. Přenáší se z člověka na člověka buď přímo prostřednictvím slin, líbáním, ..anebo nepřímo - použitím kontaminovaného nádobí, apod. Kromě toho může být bakterie přenesena ze zvířete, konkrétně hadů, želv, kuřat, křečků, koček a psů, obvykle přímým kontaktem.
Prevence salmonelózy
V současnosti neexistuje žádná vakcína, která by zabránila infekci salmonelózy. Vzhledem k tomu, že potraviny živočišného původu mohou být kontaminovány Salmonelou, lidé by neměli jíst syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso, drůbež, vejce.
Syrová vejce mohou být v potravinách nepovšimnuta, proto je důležité nekonzumovat domácí dresinky, tiramisu, zmrzlinu, majonézu, nepečené těsto, polevy z vajec a podobně.
Drůbeží maso, včetně hamburgerů, musí být dobře uvařené či ugrilované žádné raw-medium. Potravina nakažená salmonelou by měla projít tepelnou úpravou nad 75°C po dobu 5 minut.
Dále je nutné dávat pozor na syrové nebo nepasterizované mléko či jiné mléčné výrobky.
Vše by mělo být důkladně umyto.
Je třeba se vyhnout i vzájemné kontaminaci potravin. Nevařené maso by měly být odděleno od vařeného, zpracovaných potravin a připraveno zvlášť ke zpracování. Ruce, prkénko, pulty, nože a další potřeby by měly být po dotyku tepelně neupravené potraviny důkladně umyty. Ruce by se měly mýt před i po dotyku potravin.
Lidé, kteří mají salmonelózu by neměli připravovat jídlo nebo podávat vodu pro ostatní, dokud neustoupí jejich průjem. Ti, kteří pracují ve stáncích s potravinami, restauracích a jiných stravovacích střediscích by měli vždy podstoupit testy vyšetření stolice předtím, než se vrátí do práce po utrpení salmonelózy.
Vždy je nutné umýt si okamžitě ruce po kontaktu s živočišnými výkaly. Plazi (včetně želv) nejsou vhodnými mazlíčky pro malé děti. Salmonela ve střevech kuřat a kachňat kontaminuje jejich životní prostředí a celý povrch zvířete. Děti mohou být vystaveny bakteriím pouhým hospodářství, mazlením, líbáním mláďat a podobně.
Léčba salmonelózy
v západní medicíně se podávají střevní desinficienta (zbavují střeva choroboplodných zárodků), střevní adsorbenty (např.živočišné uhlí – váže na sebe špatné látky), antiemetika(proti zvracení). Antibiotika nejsou při salmonelóze příliš vhodná, obvykle léčbu prodlouží, zpomalují odstraňování bakterií ven. Doporučují se spíše probiotika, aby byla obnovena střevní mikroflóra.
Východní medicína se v tomto případě zaměřuje na vnitřní prostředí organismu, kde se vytvářejí podmínky vhodné pro bakterie. Bakterie Salmonelóza se cítí dobře v horkém a vlhkém prostředí ve střevech a zůstává v nich tak dlouho, dokud jsou tyto podmínky splněny. Je tedy nutné ochladit organismus a zlikvidovat bakterie, které se zde usadily.
Z bylinných preparátu by se v první řadě zvolil elixír Shuang Hua Bao, který odvádí horkost z žaludku a tlustého střeva a vyhání bakterie z těla ven
Na průjmy by také pomohl elixír Qing Re Du, je to bylinný preparát, který odvádí horkost z žaludku, ochlazuje krev, usušuje vlhkost a vyhání jedy z těla ven
anebo bychom jako třetí variantu či doplňující bylinu mohli zvolit snadno rozpustný výtažek Woad (Vajda), který silně ochladí organismus a zneutralizuje prostředí vhodné pro bakterie
Z dietetického hlediska je nutná i úprava stravy. To znamená začlenit suché pečivo, nemastné kaše, zeleninové vývary, dušenou mrkev a nejlépe popíjet černý čaj.
Vhodný by mohl být kupříkladu čínský černý čaj Keemun Mao Feng, který posiluje imunitu a slouží jako prevence před poškozením jater
Důležité je neustálé podávání tekutin, aby nedocházelo k dehydrataci a následnému selhání ledvin.
Zvracením, průjmem a pocením může dojít i ke ztrátě iontů, které mohou být doplněny iontovým nápojem.
Máte-li výše uvedené potíže a nejste si jistí, zda se jedná o Salmonelózu, neváhejte navštívit praktika TČM, který určí jasnou diagnózu a pomůže Vám dostat organismus zpět do rovnováhy.