8 kusů brokátuTaoističtí mistři, většinou zkušení lékaři tradiční čínské medicíny neústavně studovali tajemství vztahů vnitřního prostředí organismu, jeho fungování,  a po dlouhém bádání vytvořili sofistikovaný systém léčebných metod cvičení, které bez přílišného úsilí utužují, posilují a podporují zdraví a psychický stav jedince. Tato cvičení se předávala z generace na generaci a díky této dodnes dochované tradici se i my nyní můžeme naučit, praktikovat a předávat tyto léčebné praktiky dál.

Čínské zdravotní cvičení Qi gong aneb čchi-kung patří do jednoho  z pilířů tradiční čínské medicíny. K ostatním pilířům patří akupunktura a jiné léčebné metody jako např. moxování, baňkování, apod.; bylinné směsi a dietetika. Číňané věří, že pokud se tyto 4 pilíře dodržují po celý život, pak člověk může žít neskonale dlouho. Né nadarmo je jeden z nejstarších lidí na světě právě číňan Li Ching-Yuen, který se zabýval bylinkářstvím a léčitelstvím, cvičil čchi-kung a následoval fylozofii TAO.

Cvičení čchi-kung je jedna z léčebných metod, při které se pracuje s tělem, myslí a duší. Tělo (soma) a duše (psyché) jsou úzce spjaté – to v jakém stavu jsou, vypovídá o zdraví jedince. K psychosomatickým nemocem dochází v případě, kdy tělo a duše jsou v nesouladu. Jednu z nejdůležitějších rolí hraje také naše Mysl, která vytváří silnou energii pomocí níž můžeme tvořit svou realitu. Vzhledem k tomu, že se jedná o podstatný zdroj energie, který je těžko zvladatelný, je nutno s ním pracovat. Vedle práce s myslí je dvakrát tak důležité pracovat s duší, která se dle číňanů nachází v srdci. Duševní stav člověka je mnohonásobně silnější než myšlenky samotné. Samoždřežejmě, že myšlenky jsou důležité, ale pokud jsou naše pocity v rozporu s našimi myšlenkami, jsou první, kdo zvítězí. Naučíme-li se ovládat tyto mechanismy, na jejichž základě funguje vše v nás a kolem nás, pak se můžeme stát vědomými tvůrci naší reality.

Pravidelným praktikováním čchi-kungu se člověk pomalu dostává do stavu, který mu umožňuje ovládat svou mysl tak, aby mu sloužila k co největšímu dobru, k odbourání návyků, které způsobují nerovnováhu v těle (přebytek Jangu/Jin) a tím i k vyléčení nemocí, jež vznikají z nesprávného nastavení vnitřního prostředí. Toto cvičení je však zaměřeno i na konkrétní orgánové dráhy (játra, srdce, plíce, ledviny a slezina) – jejich oživení, zvědomění a zprůchodnění dopomáhá k lepšímu zdraví, pohyblivosti a celkové vitalitě.

Čchi kung – Ba Duan Jin aneb sestava 8 kusů brokátu pro začátečníky

Už je to téměř tisíc let, co byla vytvořena sestava osm kusů brokátu. Tato sestava má několik verzí a je jedno jakou se zrovna učíte, jelikož základní principy a teorie jsou stejné, a cíl je konzistentní.8 kusů brokátu

Nejdůležitější věc při cvičení čchi-kungu nejsou samotné formy, ale spíše teorie a princip každé z forem, které tvoří kořen. Jakmile dojde k pochopení čchi-kungu, pak je možné používat svou Yi (mysl) k vedení své Čchi, aby cirkulovala a dovedla vás ke zdraví. 

Osm kusů brokátu je Wai Dan (vnější elixír) cvičení. Zahrnuje oba typy Wai Dan Qigong praxe: nejenom že umožňuje doplnit čchi v končetinách a umožňuje i její rozvoz do ostatních orgánů, ale využívá i pohybů končetin k přemisťování svalů kolem orgánů a ke zvýšení oběhu čchi v těchto místech. Pracuje se s několika dráhami (meridiány), při nichž se protahují a oživují ty části těla, kterých si většinou vůbec nevšímáme. Praxi je možné začít v sedě nebo ve stoje, dle možností a libosti. Vzhledem k nenáročnosti je vhodný pro všechny věkové kategorie. 


Máte-li chuť začít dělat něco pro své zdraví, doporučujeme vyzkoušet si čchi-kung, chvíli setrvat a pak sám posoudit, zda Vám toto cvičení něco přineslo. :)

 „Zdraví je stav, kdy se cítíme dobře tělesně i duševně a proto je nutné dbát nejenom na hygienu těla, ale i na čistotu srdce a jasnost mysli.“

Předpokládaný termín začátku: kurz probíhá pravidelně každou středu a neděli

Čas:  středa 18:00 - 19:15

         neděle 10:45 - 12:00

Cena kurzu: 160kč lekce (při návštěvě obou dnů v týdnu, sleva 10% z celkové ceny)

Kontakt: 775171718 Martina

Místo konání: Centrum Čínský Lékař

Co na sebe: pohodlné oblečení, pohodlná obuv či na boso

tčmPřihláška na cvičení 8 kusů brokátu 

Ing.Martina Kupcová – fakta z biografie

Jmenuji se Martina Kupcová a jsem lektorkou čchi kung/tai chi kurzů v Centru Čínský lékař. 

Vystudovala jsem Regionální studia a mezinárodní obchod v rámci mezinárodních ekonomických vztahů. Při studiu Číny mě fascinovala čínská kultura natolik, že jsem se v roce 2008 vydala prozkoumat tuto zemi trochu blíže. Byla to jedna z nejzajímavějších destinací, které jsem navštívila a mnohé jsem si odtud odnesla. Po studiích jsem plánovala více takových cest směrem východ, avšak událo se několik traumatizujícíh událostí, které mě donutily zaměřit se více na sebe a na své zdraví.

I přesto, že jsem se od r.2009 věnovala seberozvoji, až po letech, když jsem se rozhodla opustit komerční sféru, jsem byla schopna naladit se více na sebe. Čchi kung byl pro mě způsob, jak vnést do života rovnováhu, i v těch nejtěžších chvílích. Čirou náhodou jsem ve stejnou dobu našla práci v centru čínské medicíny a vše mi začalo dávat smysl. Věnovala jsem se všem pilířům tradiční čínské medicíny jako pozorovatel praktiků TČM z Jižní Korei a Čech, pomáhala zviditelnit jejich práci, vyzkoušela všechny druhy terapie a od té doby má cesta (Tao) vede tímto směrem.

Mým prvním učitelem tai chi/čchi kung byla ruská lektorka Tatiana Šemetová a dále pak např. Lenka Ryšková, Ing.arch.Otakar Chochola v rámci trenérské školy Tchaj-ťi a čchi kung, kde jsem zároveň v rámci školení trenéru licence B na FTVS UK získala vědomosti týkající se dalších příbuzných témat, která vysvětlují východní cvičení i z pohledu západního přístupu ke cvičení. V rámci kurzů tedy učím nejenom východní styl cviků, sestavy, atd., ale zaměřuji se i na fyziologickou část člověka, jeho možnosti, popřípadě zahrnuji i kompenzační cvičení, abychom docílili správného držení těla, správných návyků postoje, chůze, rozsahu, atd. Tímto přístupem věřím, že klient může dosáhnout lepšího života, pokud bude následovat doporučení a cviky zaměřené na jeho konkrétní posturální problém. 

Kromě cvičení studuji na 1.škole tradiční čínské medicíny, což mi dává možnost pohlížet na lidské tělo i z jiného úhlu a získané znalosti implementuji často i v rámci rozcvičky. Vzhledem k tomu, že čchi kung a tai chi jsou příbuzné, ale né zcela stejná cvičení, obě mohou přinést člověku jiné výhody. A proto je dobré se předem poradit jaké cvičení bude pro vás vhodnější.

Pravidelné kurzy mi velice pomáhají v osobním životě a to po všech stránkách, např.:

  • Zdokonalila se mi koncentrace - lépe se soustředím
  • Jsem více spojená se svým tělem - vím, co se v něm děje a kdy je zapotřebí upravit stravování, teplotu, uvolnit napětí v kterékoli části těla, a dát tak volný průběh energii
  • Jsem více spojená s intuicí - což mi pomáhá po všech stránkách
  • Nepodléhám tolik toku myšlenek, jež mě dřív vyčerpávaly
  • jsem více fit po fyzické stránce - pravidelné protažení a psychická úleva mi dodávají více energie
  • Má vnitřní síla roste a má duše se rozvíjí
  • ..mnohem mnohem víc...

Alternativní způsob léčby v podobě čínských cvičení vřele doporučuji všem, kdo chce změnit něco ve svém životě a stále se to nevede, např. kvůli přemítání, negativnímu myšlení, domněnkám, karmě,.. ale také těm, kteří se chtějí více uzemnit, nepřemýšlet nad minulostí nebo budoucností. Těm, kteří se chtějí zpřítomnit a nalézt tak vnitřní klid, kultivovat mysl, posilovat duši, protáhnout tělo, relaxovat a zapomenout na stres. 

Vždy budu ráda, když na mou lekci přijde někdo nový a zkusí si čchi kung na vlastní kůži, aby sám posoudil, zda je to cvičení, které hledali. Zda je to aktivita, kterou chtějí strávit čas pro sebe...čas, který všichni tak nezbytně potřebujeme, ale nedopřáváme si.

Pro více informací mne můžete kontaktovat na e-mail adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle: 775 171 718

tčmPřihláška na cvičení 8 kusů brokátu